BankalarKredi Kartı

Üyelik Ücreti Olmayan Kredi Kartları

Tahsis edilen kredi kartları için yıllık üyelik ücreti talep eden bankalar bu ücret tutarında bazen kabul edilemez tavırlar sergiliyor. Bu tavır tüketiciyi üyelik ücreti olmayan kredi kartları alma yoluna itiyor. Sonuçta müşteri istediğini almakla özgür. Başlıca aidatsız kredi kartları;

  • Akbank Free
  • HSBC Konsept
  • İş Bankası Maximum
  • QNB Finansbank FixCard
  • Yapı Kredi World Eko
  • Garanti Bankası Bonus Flexi
  • Odeabank Bank’OCard
  • İng Bank Pegasus Plus

Bankanın tek kart markası olmasına karşın bu kartın farklı türlerinin de olması tüketicilerin kafasını karıştırabiliyor. Örneğin Akbank’a ait Axess Kredi Kartı alınabilirken bunların yanında hizmete sunulan Wings, Exi26 kartları da bulunuyor. Bu durumda tüketici hangisini almakta şaşırabiliyor. Bütün bunlar bir yana Axess kartınızı bile alırken Platinum ya da gold gibi seçenekler olması kredi kartlarını tartışılır kılıyor. Bu durum sadece Akbank’ta değil diğer tüm bankalar da böyle.

Aidatsız Kart Hizmeti Zorunlu

Geçtiğimiz yıllar boyunca kredi kartı üyelik ücretleri her daim tüketiciler açısından büyük sorun halinde devam etti. Gerek yasalarda açık olması gerekse tüketicilerin önem vermemesi nedeniyle bankalar aldıkları aidatlar nedeniyle yüklü miktarlarda para kazandı. Hakkını arayan tüketici bu aidatı geri alabilirken bazıları da harcama yapmaya zorlandı. Fakat bu durum 2014 Ekim tarihi sonrasında değişikliğe uğradı.

2014 yılında çıkarılan Tüketici Yasası kredi kartı üyelik ücretleri hakkında maddeler içeriyordu. Bankalar tüketicilere ücretli kart hizmeti sunabilirken bunun yanında aidatsız kredi kartı hizmeti sunmak zorunda kaldı. Bunun için bankalar kendi bünyelerinde ücretsiz kart markası oluşturdu ve tüketicinin hizmetine sundu. Fakat bu kartların genel özelliği tüketiciye taksit engeli yada bonus ve chip para gibi kazanımlarından yoksun olma olarak karşılık buldu. Bu eksi tarafları olmasına karşın tüketicilerin büyük çoğunluğu aldıkları kartlar karşılığı aidat ödememek adına bu kartları talep etmeye başladı.

Bankaların bazıları kullanıcılarından kart aidatı alırken bazı bankalar ise kart aidatı almamaktadır. Bazı bankalar bankanızda paranız bulunması ve hesabınız sürekli aktif olduğu için kart aidatı almamaktadır.

Kart Aidatı Almayan Bankalar Hangileri?

Akbank Free; taksitimkanı da sağlayan bu kredi kartı, müşterilerinden yıllık kart aidatı almıyor. Bu kredi kartı sayesinde birçok kampanyaya da katılabilmek söz konusudur. Nakit para çekimi de yapılabilmekte. Aynı zamanda borçlarınız taksitli ödenebilmekte.

HSBC Konsept; bu kredi kartında da yıllık kart aidatı yoktur. Bu kart sayesinde bonus puanlar kazanabilir, taksitli alışveriş imkanlarından yararlanabilirsiniz.

İş Bankası Maximum; yıllık kart aidatı olmayan bu kredi kartı ile taksitli alışveriş yapabilirsiniz. Yapmış olduğunuz alışveriş üye iş yeriyse daha fazla puan kazanabilirsiniz.

Finansbank FixCard; Fixcard taksitli alışveriş imkanı sunan bir kredi kartı. Yıllık kart aidatı bulunmuyor. Puan kazanma özelliği mevcut. Bu kartın diğerlerinden farkı ise kart ilk alınırken 15 TL kart ücreti ödemeniz.

Yapı Kredi Word Eko; Word puan imkanı sağlayan bu kredi kartı yıllık kart ücreti almıyor. Bu kartın bir diğer özelliği ise 50 TL’ye kadar olan alışverişleriniz de şifre girmeden temassız olarak alışveriş yapabilirsiniz. Bu kart ile fatura ödeme talimatı da verebilirsiniz. Nakit avans çekebilir, çektiğiniz nakit avansı taksitlendirebilirsiniz.

Garanti Flexi Bonus; Garanti bankasının bir kartı olan bu kredi kartı taksitli alışveriş imkanı da tanıyor ve kart aidatı almıyor. Kampanyalara katılabilir ve ek puanlar kazanabilirsiniz.

OdeabankBank’OCard; yıllık kart ücreti alınmayan bu kredi kartı müşterilerine nakit avans ve taksitli avans imkanı sunuyor. Alışverişlerinizi erteleme imkanı da mevcut.

ING Pegasus Plus; uçakla seyahatleri çok sık kullanan kişiler için ideal bir kredi kartı. Kart aidatı ödemiyorsunuz. Uçuşlarda kullanılacak ek puanlar kazanabiliyorsunuz. Pegasus ile uçtuğunuz zaman %2 uçuş puanı kazandırıyor. Taksit imkanı da mevcut.

Her ne kadar puan kazandırma yada taksitlendirmeden yoksun kart olarak hizmete sunulmuş olsa da bankalar zaman içerisinde müşteri kapma yarışına girebiliyor. Bu yarıştan faydalanan kişilerde aidatlı kart özelliklerine sahip aidatsız kart kullanan tüketiciler oluyor.

Kaynak : https://www.finansmax.net/ 

Turan Ay

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema eğitimi gören Turan Ay onlarca kurs ve seminer sertifikasına sahiptir. Banka, Kredi, Finansal Sorunlar açısından araştırmalar yaparak tüketicinin bilgisine sunarken aynı zamanda 1996 yılından bu yana bilişim hizmetinde çalışmaktadır. Kredici.net adresi gibi bir çok internet sitesinin kurucusudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu