BankalarPratik Bilgiler

ATM Parayı Kabul Etmiyor Ne Yapmalıyım?

Hemen hemen herkes de kredi kartı ya da maaş için kullanılan banka kartları bulunmakta. Günümüz insanı, artık nakit para bulundurmak yerine harcamalarını bu kartlar vasıtası ile yapıyor. Aynı zamanda maaşlar da banka kartlarına yattığından dolayı, banka kartları paradan daha önemli hale geldi.

Atm’lerin Hayatımıza Kattığı Avantajlar

Banka işlemleri de teknolojiye uygun olarak hızla gelişme gösteriyor. Eskiden birçok işlem banka gişeleri vasıtasıyla yapılmak zorunda olduğu için banka önlerinde uzun kuyruklar oluşurdu. Oysa artık, ATM denilen makineler, para çekme ve para yatırma yanında birçok farklı bankacılık işlemi de yapılmasını sağladığından dolayı, hem kuyruklar çok azalmış hem de 7 gün 24 saat her türlü işlemi yapma şansına erişilmiştir.

Atm’ye Para Yatırma İşlemi

Günümüzde, birçok ATM vasıtası ile kolay bir şekilde para yatırma işlemi gerçekleştirilmektedir. Tedavülde bulunan bütün kağıt paralar, ATM sistemi tarafından taranıp sonrasında, yatırma işlemi sağlanmaktadır. ATM sistemleri çok güvenlikli ve hassas sistemler olduğundan bazen sistem bazı paraları kabul etmemekte bu da işlemin uzamasına ve de para yatıran kişinin endişelenmesine neden olmaktadır.

Atm Neden Parayı Kabul Etmez?

ATM’ler elektronik algoritma ile çalışan sistemler olduğundan, sahte olan ya da sahte olmasa da normal görünümünden hafif bir farklılık gösteren paraları bile kabul etmemektedir. Yani, hafif yıpranmış, kesik, bantlı, ucu kıvrık ya da ıslak paralar ATM sistemi tarafından sahte olmasa bile tanınamamakta bu nedenle de kabul edilmemektedir.

Atm Parayı Kabul Etmezse Ne Yapılmalı?

Bu durumda, öncelikle parada kıvrılma veya yıpranma gibi bir durum varsa düzeltilmeli ya da yenisi ile değiştirilerek tekrar denenmelidir. Para ters çevrilerek tekrar deneme de faydalı olabilecektir. Hala tanımıyorsa, tanınmayan parayı banka gişesi vasıtası ile hesaba yatırmak da ayrı bir seçenektir.

Turan Ay

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema eğitimi gören Turan Ay onlarca kurs ve seminer sertifikasına sahiptir. Banka, Kredi, Finansal Sorunlar açısından araştırmalar yaparak tüketicinin bilgisine sunarken aynı zamanda 1996 yılından bu yana bilişim hizmetinde çalışmaktadır. Kredici.net adresi gibi bir çok internet sitesinin kurucusudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu