BankalarKredi Kartı

Kredi Kartından Hesaba Havale Ve Eft Yapılır Mı?

Günümüz teknolojisi kapsamında internet bankacılığı ve telefon bankacılığı çok sık kullanılmaktadır. Bilgisayar başından ödemeler, para transferleri hem kolay hem sorunsuz bir şekilde gerçekleşmektedir. Kredi Kartı Para transferleri nedir? Eft ve havaledir. EFT bir bankadan başka bir başkaya yapılan para alışverişidir. Ve bir EFT masrafı vardır. Havale işlemi ise hesaplar arası para gönderme işlemidir. Farklı bir bankaya havale yapılmaz. EFT ya da havale yapabilmek için hesapta para bulunması şart olan noktadır.

Kredi Kartı İle Eft Yapmak

Kredi kartından başka bir bankanın hesabına para aktarımı yapılması için öncelikli gereken hesabın aktif olmasıdır. Eğer hesapta bloke varsa ya da 3 ay boyunca geç ödeme yapılmışsa para transferi yapılmasına izin verilmez. Bunların dışında kolaylıkla işlem yapılabilir.

Kredi kartı üzerinden para gönderimi; bankacılık hizmetleri aracılığı ile gerçekleşir. Buradan EFT ya da havale seçimi yapılarak gönderilecek kişinin hesap numarası ya da İBAN numarası girilip telefon numarası ve alıcı adı belirtilir. Sonrasında da gönderilecek meblağ ilgili haneye yazılıp işlem tamamlanır. Bankacılık hizmetleri kuşkusuz çok daha hızlı bir ulaşım haline gelmiştir. Saatlerce banka kuyruklarında beklemek yerine birkaç tuşa basmakla en pratik şekilde para gönderimi sağlanmaktadır.

Bankamatik Aracılığı İle Kredi Kartından EFT yapmak

İnternet bankacılığına sahip olup kredi kartı bulunmadığı halde yine bu kart üzerinden bankanın ATM si ile EFT ya da havale işlemi yapılabilmektedir. Burada nakit çekim söz konusu olduğundan dolayı nakit çekim faizi ile karşı karşıya kalınır. Tek fark bu faizdir.

Nakit para olmadığı dönemlerde kredi kartları kuşkusuz kurtarıcı olmaktadır. Düşük limitli olsa dahi genelde günümüzde bir öğrenci de bile kredi kartı vardır. Buradan ödemeler, alışveriş taksitleri yapılabilmektedir. Eğer bu ödemeler düzenli yapılırsa kredi kartı doğru şartlarda kullanılıyor demektir. Bazen de kredi kartından EFT ya da havale yapmak gereksinimi doğar. Kredi kartından EFT ya da havale işlemleri sınırsız olarak yapılabilir. Ve genelde de otomatik ödemeler adı altında aylık fatura ödemeleri kredi kartından yapılmaktadır.

Turan Ay

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema eğitimi gören Turan Ay onlarca kurs ve seminer sertifikasına sahiptir. Banka, Kredi, Finansal Sorunlar açısından araştırmalar yaparak tüketicinin bilgisine sunarken aynı zamanda 1996 yılından bu yana bilişim hizmetinde çalışmaktadır. Kredici.net adresi gibi bir çok internet sitesinin kurucusudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu