Bankalar

TC Kimlik Numarası İle Banka Hesap Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kendinize ait bir banka hesabını öğretmen istiyorsanız sadece kendinize ait TC kimlik numarası ile banka hesabı sorgulamanın tek yolu banka şubelerinden geçer. Fiziken ilgili bankaya başvuru yaparak kimliğimiz ile birlikte kendinize ait hesap olup olmadığını sorabilir ve öğrenebilirsiniz. Diğer bir yol ile e-devlete giriş yaparak banka hesapları sorgulama olarak yapılır.

Hangi bankalarda Hesaplarım Var?

Eğer açmış olduğunuz banka hesaplarını unutmuşsanız ve öğrenmek istiyorsanız burada en kolay yol e-devlet şifreniz ile giriş yaparak kendi sayfanızdan sorgulama yapmaktır. Banka hesapları ile ilgili endişeleriniz olabilir. Ancak son yıllarda tc kimlik numarası banka hesap no sorgulama işlemi hesap işletim ücreti kesileceğinden yana bir endişe olmasıdır. 2014 Tüketici kanununa göre bankaların kesmesi yasal hale gelen işletim ücretleri sonradan yargı kararıyla kaldırılmıştır ve böyle bir masraf kesintisini bankalar yapmamaktadır. Eğer böyle bir endişeniz varsa bu konudan uzlaşmak gerekiyor. Türkiye’de faaliyette olan bankalar nezdinde banka hesabınızı öğrenmenin yolu e-devlet sayfasından geçiyor.

İnternet Bankacılığından E-devlete Girin

Kişiler genel olarak e-devlet şifresinin olmadığından dolayı bu portala  giremediği ve hizmet alamadığını şikayet ediyor. Ancak bu portala girişin en kolay yolu internet bankacılıklarıdır. Kişiler kendi adına açtıkları internet bankacılığından giriş yaptıktan sonra genel olarak sayfanın sağ üst kısmında bulunan e-devlet menüsü ile sayfa geçişi yapabilir. Bu geçiş esnasında bankanın internet sitesi sizi başka sayfaya yönlendireceğini uyarır. Bu uyarıyı kabul ederek e-devlet sayfasına geçiş yaparsınız ve banka hesaplarınızda dahil olmak üzere tüm bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz.

e-devlet girişi için anahtar şifrenizi PTT şubelerinden temin edebiliyorsunuz. İnternet bankacılığınız yoksa eğer sonraki ihtiyaçların karşılanması adına da en yakın PTT şubesine giderek şifrenizi temin edebilirsiniz.

İnternet Bankacılığından Hesap Numarası Sorgulama

Bankanızın hesabınıza tanımladığı internet bankacılığı üzerinde adınıza açılmış tüm hesapları görme imkanlarınız olmaktadır. Vadeli ve vadesiz mevduat hesaplarının yanında, altın hesabı, döviz hesabı gibi açılabilen tüm hesapların iban numarası, hesap numarası gibi bilgilerinin yanı sıra hesap hareketleri gibi bilgilere de ulaşım sağlanıyor. Yani cebimizdeki güç internet bankacılığı tüm bilgilere ulaşma imkanı veren bir dijital dünya.

Müşteri Hizmetleri ve Çağrı Merkezinden Hesap Numarası Öğrenme

Size çok uzak olmasına karşın bir ihtimalde bankanızın müşteri hizmetlerini aramak ya da çağrı merkezi yoluyla yardım almak. Burada bankanızın çağrı merkezini aradıktan sonra TC kimlik numaranızı vererek destek isteyebilirsiniz. Ancak bankanın müşterisi değilseniz, bankada TC bilgileriniz bulunmuyorsa çağrı merkezleri sizlere yardım etmeyecek ve gerekli bilgileri de vermeyecektir. Ancak yine de şansınızı denemek isterseniz bankanızın müşteri hizmetleri numarasını tuşlayarak canlı desteğe bağlanabilirsiniz.

Zaman içerisinde kişiler kendilerine ait banka hesaplarını unuttuğu gibi zamanla da ihtiyaç duyulması halinde bankalarda bulunan hesaplarını sorgulama öğrenme ihtiyacı duyuyor. Bu ihtiyacınızı karşılamanın yolu ise ya e-devlet sitesine giriş yapmanız yada banka şubelerini ziyaret etmenizdir.

Turan Ay

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema eğitimi gören Turan Ay onlarca kurs ve seminer sertifikasına sahiptir. Banka, Kredi, Finansal Sorunlar açısından araştırmalar yaparak tüketicinin bilgisine sunarken aynı zamanda 1996 yılından bu yana bilişim hizmetinde çalışmaktadır. Kredici.net adresi gibi bir çok internet sitesinin kurucusudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu