Bankacılık Haberleri

İnternetten EFT Sorgulamak Mümkün mü? Nasıl Yapılır?

İnternetten EFT Sorgulamak Mümkün mü? Nasıl Yapılır?

Gönderdiğim EFT yerine ulaşmadı nasıl öğrenirim sorusunun cevabı EFT Sorgulama ile öğrenilebilir. Ya da alıcı konumundaysanız neden paranızın hesaba geçmediğini öğrenmek için EFT Sorgu imkanınız bulunur?

Gönderilen EFT’ler için ankalar bir ET numarası vermektedir. Bu numarayı kişi banka şubesinden göndermesihalinde dekontta gürelibilr. Bankaların almış oludğu yüksek EFT masraflarını ödememek adına tükeitci bu işlemini dijtal yollardan yaparak en aza indirmeye çalışır. Bu durumda elinizde bir EFT numarası olmaz. Elbette dekontunuzu indirmezseniz. Buna rağmen kişilerin aldıkları hizmet olan EFT sorgulama imkanları bulunur.

EFT Sorgulma Yolları

EFT Sorgusunun iki yolu ulunur. Bunlardan birisi bankanın müşteri hizmetleri veya telefon bankacılığını kullanarak diğeri ise internet bankacılığına giriş yaparak mümkün olabiliyor. Bu hizmetin alınmasında anka şubesini de değerlendirebilirsiniz ancak bu durum sizin zamanınızı alacak cinsten oluyor. Özellikle parayı alacak kişinin sorgulaması mantıklı bir adım. Çünkü yapılan EFT lerin onay mercii merkez bankasıdır. Buradaki onay sonrası para alacak kişinin bankasının ortak havuzuna düşer. Bu havuzdan sonra yapılacak değerlendirmeler neitcesinde ise asıl parayı alacak kişinin hesabına aktarılmaktadır. Burada onay sonrası paranındurumunu gönderen banka görmeyebilir. Bu yüzden alacak olan kişinin EFT Sorgulaması doğru olacaktır.

EFT Yapımında iban numarası

EFT yapılması için kişilerin iban numarası gerekir. Bu numara olmaması halinde banka şube kodu ve hesap numarası ile gnöderim söz konusu olsa da karşı hesaba paranın geçmesinde sorunlar çıkabilir. Hesap numrası yanlışlığı ile bir nebze kişinin adı ve soyadı belirttiğiniz için kişinin hesabına aktarılsada banka şube kodu yanlış yazılması halinde hiçalakasız bir bankaya paranız girmiş olabilir. Bu durumda para karşı hesaba geçmez. Ve yapılacak kontroller sonrası gönderen kişiye iadesi söz konusu olur.

Gönderilen Para Yanlış Hesaba Geçerse

EFT ile yanlış bir hesaba para gönderilmesi halinde eğer para yabancı birinin hesabına geçerse bu aşamadan sonra parayı geri almanız neredeyse imkansız olur. Bu hesap sahibi hakkında bilgi edinmeniz mümkün değildir. Buna yasal olarak engel hükümler vardır. Bankaya yanlış hesaba gönderdiğinize dair başvuru yapabilirsiniz. Fakat bu durumda kişi size iadeyi sağlamayabilir.

Kısaca EFT Sorgulama işlemi için en hızlı ve doğru yol müşteri hizmetleri. Bunun yanında para dururumun internet bankacılığından takip edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ