Çiftçi DestekleriKrediler

Faizsiz Yem Kredisi Var mı?

Okuyucularımızdan gelen istek üzerine bir araştırma yapmak zorunda kaldık. Özellikle internet sitelerinde ilan edilen hususlardan birisi olan çiftçiye faizsiz yem kredisi var mı, veriliyor mu, şartlar ne gibi hususları değerlendirdik. Tarım ve Orman Bakanlığı ile özellikle devlet bankalarının birlikte yapmış olduğu koordineli çalışmalar ile çiftçilere maddi açıdan destek verilebiliyor. Bu destekler arasında yem kredileri de buluyor. Özellikle Ziraat Bankasının Hayvansal Üretim Kredileri çiftçiye verilen desteklerin başını çekerken bu kredinin özelliği olarak yem kredisi de alınabiliyor.

Türkiye’de çiftçilerde dahil olmak üzere dönem dönem faizsiz kredi destekleri verilebiliyor. Bu desteklerin verilebilmesi için çiftçiler uygun şartları taşıyor olması gerekiyor. Bu şartların oluşması neticesinde yıl içerisinde yapılacak desteklere ait kriterler Bakanlar Kurulu Kararlarınca belirleniyor. Bu kriterleri karşılayan çiftçiler ve tüzel kişilikler sübvansiyonlu krediler kapsamına alınıyor ve düşük faizli kredilerden faydalanılabiliyor. Bu tür kredilerin verilmesinde öncülük eden bankalar arasında Şekerbank, Vakıfbank, Halk Bankası bulunuyor olsa da çiftçinin en çok ulaşabildiği birinci adres Ziraat Bankaları oluyor. Fakat güncel olarak faizsiz yem kredisi tahsisi bulunmuyor.

Ziraat Bankası Hayvansal Üretim Kredileri

Hayvancılık sektörüne değinildiğinde karşınıza bir çok hayvansal üretim çıkacaktır. Bu çeşitlilik ile üretim adına faaliyet gösteren çiftçilere ve tüzel kişiliklere Ziraat Bankası ihtiyaçlarını karşılamak üzere krediler verebiliyor. Genel olarak bu kredilerin hayvansal üretim kredisi adı altında verildiğini hatırlatmak istiyorum ki, genel bir tanım olarak karşımıza çıkıyor. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık üretiminin yanı sıra kanatlı hayvancılık üretimlerinde de ihtiyacınız olan nakit para akışını Ziraat Bankasından sağlayabilirken işletmenizi büyütebiliyor ve gelirinizi de bu orandan artırabiliyorsunuz.

Hayvansal Üretim Kredisi Özellikleri

Faizsiz Yem Kredisi arayışındaki çiftçilerin yem ihtiyaçlarının karşılanması, hayvan üretiminde kullanılan makine ve teçhizatların alımı, bakımı, onarımı ile bu olanakların sigortalanması ve bu işin yürütülmesi amacıyla kiralanan iş yerlerinin kira bedellerinin ödenmesi için Ziraat Bankası İşletme Kredisi alınabiliyor.

İşletme kredisinden kastımız hayvancılık üretimi için kullanılan ahır, süt üretimi için süt soğutma tankları yine bunlara bağlı olarak çeşitli donanımların alınması için ihtiyacınız olan finans desteği Ziraat Bankasından karşılanıyor. Tüm bu işlemler için yapacağınız yatırıma ait maddi destek yine Ziraat Bankası Hayvansal Üretim Kredisi ile karşılanabiliyor.

Turan Ay

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema eğitimi gören Turan Ay onlarca kurs ve seminer sertifikasına sahiptir. Banka, Kredi, Finansal Sorunlar açısından araştırmalar yaparak tüketicinin bilgisine sunarken aynı zamanda 1996 yılından bu yana bilişim hizmetinde çalışmaktadır. Kredici.net adresi gibi bir çok internet sitesinin kurucusudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu