Çiftçi DestekleriKrediler

Hibe Krediyi Kimler Alır, Nasıl Alınır?

İşiniz olmayabilir… İş kurabilmek için paranızda yok. Ama iş kurup çalışabilecek azimdesiniz. Öyleyse tam size göre hibe kredi bulabilirsiniz.

Bölgesel kalkınma programlarının hedeflerine ulaşabilmesi için AB Mali İşbirliği ile hazırlanan başvuru rehberleri mevcut. Bu rehberlerde belirtilen şartlarda hibe kredi alabilirsiniz.

Hibe kredi almak zor mudur?

AB-Türkiye mali işbirliği kapsamında yürütülen kalkınma programlarına hibe programı uygulaması mevcut olup bu uygulamalar destek bulmaktadır.  Öncelikle kalkınma projesinde öncelik bulunan projeler bu kredilere hak sağlayacak.

Hibe krediler için proje kabul eden bir çok kurum ve kuruluşlar vardır. Örneğin AB Hibeleri, Kalkınma Ajansı Hibeleri, Kadına Yönelik Hibe Veren Kuruluşlar, KOSGEB, Tübitak, Kobi vb.

Hibe Kredi Hangi Sektörler İçin Verilir?

Bir çok sektör için bu kredilere başvurabilirsiniz. Tarım Sektörü, Hayvancılık Sektörü, Sanayi Sektörü, Üretim Sektörü, Yazılım Sektörü, Tekstil Sektörü, Hizmet Sektörü gibi bir çok sektör için başvuru imkanı vardır.

Öncelikle KOSGEP’in internet sayfasından Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlamalısınız. Eğitim sonunda sertifika almaya hak kazanacaksınız. Sertifikadan sonra öncelikle yapacağınız iş ile ilgili olarak ayrıntılı bir rapor hazırlayarak projeye başlamalısınız. Çünkü hazırlayacağınız proje ne kadar ayrıntılı ve gerçekçi olursa hibe kredi almaya hak kazanabilirsiniz.

Projeniz kabul edilirse %70 geri ödemeli hibe kredi desteği sağlayabilirsiniz.

Kırsal Kalkınma Programı

Tarım Bakanlığı Kırsal Kalkınma Programı adı altında iki temel grupta Hibe Kredi Desteği vermektedir. 1. Grup Tarımsal ve Hayvansal Sanayi 2. Grup ise Tarımsal üretim için çiftçilerin yararlanabileceği Makine ve ekipman desteği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eğer bu kredilerden ve hibelerden yararlanmak istiyorsak hibe finansmanını sağlayanların şartlarını, yönetmelik ve mevzuatlarına uygun projeler hazırlayarak başvurmamız gerekmektedir.

Bunlarla ilgili ayrıntılı yazılarımı ileride yazacağım.

TPDK ( Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleyeme Programı) nın desteklediği hibe krediler nelerdir?

Süt ve Tarımsal İşletmeler Yatırımı
Et ve Et Üreten İşletmelere Yatırım,
Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve pazarlanması,
Et ve Et Ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması,
Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması,
Su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması;
Çiftlik faaliyetlerinin işlenmesi ve geliştirilmesi;
Yeren ürünler ve mikro işletmeleri geliştirme;
kırsal Turizm,
Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi

Gibi sekterlere destek bulabilirsiniz. Bu sektörlerden birine dayalı destek almak istiyorsanız. TPDK’nın mevzuat, yönetmelik ve şartlarına uymanız gerekmektedir.

Öncelikle yapmanız gereken TPDK’nın İnternet Sitesinden Online Başvuru yapmanız.

Burada başvuru yapacağınız sektördeki desteğin amacını, desteğin kapsamını, yatırım limitlerini, destek oranını ve başvuru koşullarını ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.

Başvuru koşullarını ilk etapta okumanızda fayda var. Çünkü başvuru şartları sizin şartlarınıza uymayabilir ve yarı yolda kalmış olabilirsiniz.

Başvuru yol haritasından ayrıntılı olarak alabileceğiniz işlemleri TPDK’nın il Koordinatörlüğüne teslim edebilirsiniz.

Turan Ay

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema eğitimi gören Turan Ay onlarca kurs ve seminer sertifikasına sahiptir. Banka, Kredi, Finansal Sorunlar açısından araştırmalar yaparak tüketicinin bilgisine sunarken aynı zamanda 1996 yılından bu yana bilişim hizmetinde çalışmaktadır. Kredici.net adresi gibi bir çok internet sitesinin kurucusudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu