Yatırım

Altını Kredi Kartına Taksitle Alabilir miyim?

Devamlı yükseliş trendi içerisinde bulunan altın fiyatları takı törenlerinin baş mimarı olarak alım gücünü düşürüyor. Bu durumda törenlere gidilirken alım gücü düşen tüketicilerin tek çaresi alacakları takıyı taksitle almak. Bu takının ana madeni altın olunca elbette değer yükseliyor. Fakat altın alımında taksit yapan kredi kartı arayışına giren tüketicinin ana sebebi altın alımında taksite getirilen yasak. Zira Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tüketicilerin zor durumda kalmasına neden olan bu hususa engel koyması. Ağustos 2018 tarihinde yapılan yasal düzenleme taksite diğer bir deyişle kredi kartına taksitle altın alımının önüne geçmiş durumda. eskiden uzun süreler ile vadelerde alınabilen altın dört taksitle satış imkanlarına çevrilmişti. Bu tarihten sonrası ise tek çekim ile alım söz konusu. Bu çekime ise bankaların aldıkları komisyon ve masraflar eklenince tüketici daha çok para ödemek zorunda kalıyor.

Altın Alımını Kredi Kartı İle Yapma

Geçtiğimiz günlerde yeni bir düzenlemeye giden BDDK altın alımına taksit imkanını künye, küpe, kolyeler gibi takılar ile mücevherler için tekrar verdi. Bu gibi hediyelik altın alımları için kredi kartına dört taksit imkanı getirildi. Kuyumcu esnafı uzun süredir daralan satışların açılabilmesi için kart yasağının kaldırılması talebi içerisinde. Bu talebe bir nebze karşılık veren hükümet direk altın alımına mümkün olmasa da takılar gibi mücevherler için taksit imkanı verdi. Fakat bu ürünlerin alımlarında işçilik gibi hususlarında dahil ediliyor olması ile tüketiciler yine zor durumda kalıyor diyebiliriz.

Takılar Sekiz Taksite Bağlandı

Altına getirilen taksit yasağının ana nedeni ise yurt genelinde kuyumcular üzerinden taksitle alınan altının yine peşin satışa konu edilerek nakit para ihtiyacının gideriliyor olması. Bu durumu kötü amaçlı olarak değerlendiren kuyumcu esnafı çok. Pahalıya ve komisyon ile daha yüksek orana alınan altın satış fiyatlarının düşürülmesi neticesinde çok daha büyük makas farkları ile satışa konu edilince mağduriyet söz konusu oluyor. Devlet bu durumdaki kişilerin çok daha fazla para ödemesinin önüne geçmek için attığı bu adım sayesinde kuyumcular her ne kadar şikayetçi olsalar da tüketiciler için olumlu bir adım atmış durumda.

Kuyumcu sektörünün taleplerine de kulak asmayan hükümet bu anlamda ihtiyaç duyulmuş olan takıların alımı için karta taksit olayını sekiz taksite kadar imkanlar dahilinde sundu. Her ne kadar sektör bunu yeterli bulmasa da hiç olmamasından daha iyi olduğu kanısı içerisinde. Yine de her daim beklentiler taksitlerin her altın alımı için açılması ve daha uzun vadelerde verilebiliyor olmasını kılmak üzerine kurulmuş.

Altın mı Dolar mı? Hangisini Almalı?

Kredi kartına taksitle altın alımı ile yatırım yapan tüketicilerde bulunuyordu. Bu yatırımlarını uzun vadeye saklayan tüketici uzun vadede ödeme imkanı ile artan fiyatlar neticesinde kazanç sağlayabiliyordu. Yasak sonrası yatırımcının birikim yapma imkanları da peşin paralar ile olmasına olanak veriyor. Yatırımcıların arayışlarından birisi olan bir diğer soru ise altına mı dolara mı yatırım yapmalı. Burada altın alımı ile kazanç sağlama olur mu, olursa ne kadar olabilir bu da önemli.

Turan Ay

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema eğitimi gören Turan Ay onlarca kurs ve seminer sertifikasına sahiptir. Banka, Kredi, Finansal Sorunlar açısından araştırmalar yaparak tüketicinin bilgisine sunarken aynı zamanda 1996 yılından bu yana bilişim hizmetinde çalışmaktadır. Kredici.net adresi gibi bir çok internet sitesinin kurucusudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu