Bankacılık Haberleri

Kredi kullanmak için en az ne kadar gelir olmalı?

Kredi kullanmak için en az ne kadar gelir olmalı?

Nakit ihtiyacınız var veya konut veya taşıt alacaksınız merak ettiğiniz birçok soru bulunmaktadır. Kredi kullanmak için en az ne kadar gelir olmalı? Sorusunun cevabını sizlere buradan açıklayarak bu konuda net bilgiler sunmak istiyoruz.

Kredi çekim için gelir önemli değil

Günümüzde asgari geçim oranı olarak hesaplanan en düşük maaş ödemesinin 1600 TL civarında olduğunu belirtelim. Özellikle kredi çekmek isteyen bir müşterinin maaşı en düşük olarak 1600 TL civarında olsa bile bu müşterinin kredi çekme şansı vardır. Bankaların kredi çekim hesaplaması konusunda müşterilerine sunduğu tutarların maaşları ile orantılı olduğunu belirtmek istiyoruz. Yani maaşınız isterse 10 Bin TL olsun isterse asgari ücret olsun banka sizlere buna göre bir üst çekim tutarı vermektedir. Bu oranın ise maaşınızın %50’sinden yüksek olma şansı yoktur.

Yani 1600 TL asgari ücret alan bir kişinin kredi çekim işlemleri sırasında aylık olarak ödeyeceği en yüksek tutarın 800 TL olduğunu belirtmek istiyoruz. 800 TL’nin üzerinde yapmayı taahhüt etseniz bile banka tarafından bu kabul görmeyecektir. Bu yüzden gelir olarak çekeceğiniz tutarı, kredi çekmek istediğiniz vade sayısı ile çarpmanız durumunda en yüksek seviyede çekeceğiniz orana ulaşmış olacaksınız.

Diğer bankalarda olan kredilerinizde bu işlem girmektedir

Aylık olarak ödeme yaptığınız başka bir kredinizde bulunuyorsa, yeni çekeceğiniz kredi türü için diğer bankaya yapmış olduğunuz ödemeleriniz göz önünde bulundurulacak ve sizlere bu şekilde yeni kredi verilecektir. Bu yüzden yapmanız gereken bu konuda diğer bankalara olan ödemelerinizi göz önünde bulundurarak yeni kredi başvurusu yapmak olacaktır. Aynı şekilde ödeme yapmanızın mümkün olmadığını belirtmek istiyoruz. Kısacası ödeme yapmak istediğiniz zaman aylık gelirinizin en fazla %50’si oranında ödeme yapma şansınız bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ