BankalarKredi Kartı

Kredi Kartı Temassız Özelliğini Kapatmak Nasıl Olur?

Hizmete sunulmasının ardından zaman içerisinde türlü şekillere bürünen kredi kartlarının temassız ödeme özelliği sayesinde hayatında heyecan arayanlara farklı bir ivme kazandırmış olabilir. Temassız özelliğini saate, kolyeye ya da bileziğe tanımlayan kullanıcılar telefon uygulamaları sayesinde de kredi kartlarının temassız ödeme imkanlarından faydalanır haline geldi. Bu özellik zamanla bir çok kesim tarafından çok beğenilirken, bazı kesimlerce de tehlikeli bulundu. Fakat Bankalar müşterilerine tahsis ettiği kartları temassız özellikli olarak tanımlamaktan ve tahsis etmekten vazgeçmeyecek gibi görünüyorlar. Peki istemeyen kişiler yada diğer bir deyişle kredi kartı temassız ödeme kapatma nasıl yapılır sorusu olanlar nasıl bir yol izlemesi gerekiyor.

Ödemelerimizde aracı olarak kullandığımız kredi kartı ile banka kartları bizler için önemli bir konumda bulunuyor. Son dönemlerde kredi kartı ödemede sorun yaşayan kişilerin mağduriyetleri ile zorlu bir sürece girilmiş olsa da kartını kullanmasını iyi düzenleyen kişiler için de çok verimli bir araç. Zaman içerisinde temassız ödeme kolaylığının sunulması ile yenilenen kredi ve banka kartları kişilere temassız ödeme özellikli olarak gönderiliyor. Bazı kullanıcılar bu durumdan endişeli. Habersiz çekim yapılması muhtemelleri üzerinde duran tüketicilerin bu yönlü düşünmelerine  haberlerde ve sosyal medyada çıkan dolandırıcılık haberleri büyük etki ediyor. Aksine bu ödemeyi çok seven kısa zaman harcanması nedeniyle özellikle tercih edilen kesim de çok artmış durumda.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Kapatma Nasıl Yapılır?

Eğer bankada yeni bir hesap açtırıyorsanız, yada yeni bir kredi kartı başvurusunda bulunuyorsanız kartınızın temassız ödeme özelliğinin kapalı olarak size tahsis edilmesini isteyebilirsiniz. Başvuru esnasında bu isteğinizi belirtmediğiniz takdirde banka sizlere zaten otomatik olarak temassız özellikli kartlar gönderiyor. Yine kullanım açısından süreli gönderilen kartlar süresinin dolması ile banka tarafından yenilerek adresinize kurye ile gönderiliyor. Gönderilen kartlar yine temassız özellikli oluyor ve kullanıma da açık durumda size geliyor. Kartınızın temassız özelliğini kapatmak için size dört yol sunabilir.  yapabileceğiniz işlemler şunlar;

Müşteri Hizmetlerini Aramak

Bu durumda kartınızın temassız özelliğini kapatmak istiyorsanız Banka Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz. Buradan yapacağınız başvuru ile ilgili detaylar sonrası kartınızın bu özelliğini kapattırabilirsiniz.

İnternet Bankacılığından Kapatmak

Hangi bankanın kartını kullanıyorsanız ve bu işlemi internet bankacılığı üzerinden de kapatabiliyorsunuz. Bu işlem için bankada nezdinde hesabınızın olması ve bu hesaba tanınan internet bankacılığını kullanıyor olmanız gerekir.

Mobil Bankacılık Uygulamaları Üzerinden Kapatma

Temassız kart özelliğini internet bankacılığında olduğu gibi bankalar farklı akıllı telefon uygulamalarını kapsayan mobil bankacılık üzerinden de kapatabiliyorsunuz. Yani internet bankacılığından yaptığınızın diğer bir adı diyebiliriz.

Banka Şubesinden Kartınızın Temassız Özelliğini kapatma

Kredi kartınızı almış olduğunuz bankanın herhangi bir şubesinden de kartınızın temassız özelliğinin kapatılmasını talep edebilirsiniz. Banka görevlileri aldıkları başvuru sonrası bu özelliği kapatabilir yada sizi bankalarda bulunan telefonlar ile müşteri yetkililerine yönlendirebilirler.

Zamane olarak bankacılık işlemleri çevrimiçi dijital yollara bağlanmış durumda. Bu nedenle bir banka şubesinde yapacağınız her türlü bankacılık işlemlerinden birisi olan kartınızı temassız ödemelere kapatma işlemi birkaç adımla yapılabiliyor. Bu kolaylıklar sayesinde tüketicilerde internet bankacılığı kullanma talebinde bulunuyor.

Temassız Kartlar Güvenilir mi?

Bankaların sunduğu hizmetlerden birisi olan temassız ödeme farklı şekillere büründüğünden bahsetmiştik. Bu şekiller kullanıcıları cezp ederken kart talebinde bulunabiliyorlar. Ayrıca ödemelerde sağladığı hız tercih sebebi oluyor. Buna keza temassız ödemelerde limitler düşük tutarlarda. Bu tutarların üzeri zaten şifreli olarak ödeme yapılabiliyor. Haberlerde ve sosyal medyada sunulanlara karşın bana göre kart mağduriyeti söz konusu değil. Çünkü haberlere konu olan dolandırıcılık hikayelerinde neden hiç temassız karttan dolayı dolandırıldıklarına dair haber çıkmıyor bu konu irdelenmeli. Kartınızı kaybetmediğiniz sürece bence gayet güvenli diyebiliriz. Fakat bu elbette sizlere kalmış bir durum.

Bankalar Kredi Kartı Temassız Ödeme Kapatmada Sorun Çıkarır mı?

İnternet kullanımına kapatılma kadar kolay biri işlem olan kartınızın temassız özelliğini kapatma her banka tarafından yapılabiliyor ve müşterinin isteğini kalmış bir durum. Hiçbir banka da bu özelliği kapatmada sorun çıkarmıyor.

Turan Ay

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema eğitimi gören Turan Ay onlarca kurs ve seminer sertifikasına sahiptir. Banka, Kredi, Finansal Sorunlar açısından araştırmalar yaparak tüketicinin bilgisine sunarken aynı zamanda 1996 yılından bu yana bilişim hizmetinde çalışmaktadır. Kredici.net adresi gibi bir çok internet sitesinin kurucusudur.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. kesinlikle öyle. az önce bende ziraat bankasıyla görüştüm. kesinlikle kapatamayacaklarını söylüyorlar. böyle bir uygulama yok turan bey.

 2. Benim Bankartın vardı. Süresi 10/ 24 de bitiyor. Bana yeni bir Bankart göndermişler. Ön yüzünde HS numarası var. Bu gelen Bankart’ın arka yüzü Kredi kartı Hs. numarası var.

  1- Ben talep etmeden önceki kartımın süresi 10/ 24 bitmeden bu kartı neden gönderdiler? Gereksiz masraf.
  2- Hadi diyelim ki yeni bir uygulamadan dolayı yeniden bir kart 10/27 tarihine kadar uzatarak gönderdiler.
  3- Bana bu yeni kart geldiğinde merkezimizde tlf num var, adresim var, msn’ nem var. Bana bir mail gelmeden Kredi kartınızı onaylıyormusunuz diye neden mesaj atılmadı?
  4- Mudi olarak benim düşünceme kalan bir durum. Mesajınıza karşılık uygun görürsem EVET veya HAYIR derim.
  5 Diyelim ki bir dalgınlık anında kaybettim veya çalındı. Benim kartımdan art niyetli insan benim Şifrem olmaksızın istediği yerde işlem yapabilir. Şifre benim güvencem. Bankamız o yetkiyi benden alıyorsunuz. Art niyetli insana vermiş oluyorsunuz.. O insana güvence vermiş oluyorsunuz. Yeter ki karttan para çekilsin.
  6 Banka olarak siz Mudinizi koruyacak yerine art niyetli insanın işini kolaylaştırıyorsunuz.
  7- Zaten size tlf dan ulaşmak zor. Hafta sonu zor , gece zor. Ulaşsan bile direk direk müşteri temsilcisine bağlanamıyorsun.
  8- Bankadan Kredi kullanan 100 binlerce 55-60 yaşından yukarı insanlar, bedensel özürlü mudileriniz var. ZİRAAT BANKASI OLARAK bu durumu hiç düşünmüyormusuz? Bunlara temassız kart olarak nasıl gönderiyorsunuz. Bunların güvencesi kendilerinin belirlediği şifre dir.
  9- İki gündür Kredi kartımın temasız özelliğini kaldırmam için uğraşıp durdum. Tlf. da görüştüklerim isimler. Eda, Derya, Zahire, Serkan, Gülay, Gülçin olmak üzere bir türlü BANKART’IN SAKINCALI ÖZELLİĞİNİ KALDIRAMADIM.
  10- Bankadan gönderilen bütün kartların maail adreslerine KARTINIZIN TEMAZSIZ ÖZELLİĞİ KAPATILSIN MI , KAPATILMASIN MI DİYE BİR MAİL ATIN. İSTEYEN ONAYLARSA KALIR. ONAYLAMAZSA İPTAL DERSİNİZ.
  11- BEN BU YÜZDEN BU İŞLEM OLMAZSA BİR DAHA Kİ SÖZLEŞMEMİ BU BANKA İLE YAPMAYACAĞIM. YAZIK . SAYGILARIMLA,

 3. Bu gün Mersin Ziraat Bankası İnönü Şubesine saat 9:00 da içeri girdim. Temcilci olan D.T hanımla Kredi Kartımın temassız Özelliğini kaldırılması için rica da bulundum. Şahsına teşekkür ederim. Bu konuda olamayacağını söyledi. Ben bu ilgili sitenin aşağıda ki yazısını okuduğumu söyledim.

  Bankalar Kredi Kartı Temassız Ödeme Kapatmada Sorun Çıkarır mı?
  İnternet kullanımına kapatılma kadar kolay biri işlem olan kartınızın temassız özelliğini kapatma her banka tarafından yapılabiliyor ve müşterinin isteğini kalmış bir durum. Hiçbir banka da bu özelliği kapatmada sorun çıkarmıyor.

  Onun üzerine kartımı aldı. Genel Müdürlüğün ilgili bölümüne Kartımın temassız özelliğini kaldırılması için Benden aldığı kredi kartımın bilgilerini ve kartımın temassız olması için bildirdi. Daha sonra bana kartımın temassız iptali konusunda kendilerine gelen cevabı tarafıma bildireceğini söyledi.

  İlgilendiği için kendisine teşekkür ettim . Bankadan ayrıldım aracımdan inerken telefonum çaldı . Kendisini tanıttı. Ben sandım ki temassız özelliği kaldırılmış haberi verecek maalesef kredi kartlarının temassız özelliği kaldırılmıyor imiş. Kendisine teşekkür ettim.

  Kartımın kaybolması veya çalınması halinde benim şifremin dışında işlem yapıldığından Ziraat Bankası İlgili bölümü sorumludur. Genel Müdürlüğüne ileride doğabilecek mağduriyetimin hususta bilgi verilmiştir.

  Ziraat Bankasının güvencesi altında kendimi hissetmediğimden bu durum bende üzüntü yaratmış belkide Kredi Kartımın belkide tamamen kapatılmasını isteyeceğim.

  T.C. Ziraat Bankası’nın eski bir mensubu olarak üzüntümü bildiriyor. Umarım Genel Müdürlüğümüz bu hassas konuda duyarsız kalmaz Temazsıs Kredi kartı Kullanan herkesin telefonuna mesaj atarlar isteyen onaylar istemeyen onaylamaz .
  ARTIK TAKDİR T.C ZİRAAT BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZE KALMIŞTIR. OKUYUCULARIN BİLGİLERİNE . SAYGILARIMLA,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu