Bankacılık Haberleri

Kredi Kartı Temassız Özelliğini Kapatmak Nasıl Olur?

Hizmete sunulmasının ardından zaman içerisinde türlü şekillere bürünen kredi kartlarının temassız ödeme özelliği sayesinde hayatında heyecan arayanlara farklı bir ivme kazandırmış olabilir. Temassız özelliğini saate, kolyeye ya da bileziğe tanımlayan kullanıcılar telefon uygulamaları sayesinde de kredi kartlarının temassız ödeme imkanlarından faydalanır haline geldi. Bu özellik zamanla bir çok kesim tarafından çok beğenilirken, bazı kesimlerce de tehlikeli bulundu. Fakat Bankalar müşterilerine tahsis ettiği kartları temassız özellikli olarak tanımlamaktan ve tahsis etmekten vazgeçmeyecek gibi görünüyorlar. Peki istemeyen kişiler yada diğer bir deyişle kredi kartı temassız ödeme kapatma nasıl yapılır sorusu olanlar nasıl bir yol izlemesi gerekiyor.

Ödemelerimizde aracı olarak kullandığımız kredi kartı ile banka kartları bizler için önemli bir konumda bulunuyor. Son dönemlerde kredi kartı ödemede sorun yaşayan kişilerin mağduriyetleri ile zorlu bir sürece girilmiş olsa da kartını kullanmasını iyi düzenleyen kişiler için de çok verimli bir araç. Zaman içerisinde temassız ödeme kolaylığının sunulması ile yenilenen kredi ve banka kartları kişilere temassız ödeme özellikli olarak gönderiliyor. Bazı kullanıcılar bu durumdan endişeli. Habersiz çekim yapılması muhtemelleri üzerinde duran tüketicilerin bu yönlü düşünmelerine  haberlerde ve sosyal medyada çıkan dolandırıcılık haberleri büyük etki ediyor. Aksine bu ödemeyi çok seven kısa zaman harcanması nedeniyle özellikle tercih edilen kesim de çok artmış durumda.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Kapatma Nasıl Yapılır?

Eğer bankada yeni bir hesap açtırıyorsanız, yada yeni bir kredi kartı başvurusunda bulunuyorsanız kartınızın temassız ödeme özelliğinin kapalı olarak size tahsis edilmesini isteyebilirsiniz. Başvuru esnasında bu isteğinizi belirtmediğiniz takdirde banka sizlere zaten otomatik olarak temassız özellikli kartlar gönderiyor. Yine kullanım açısından süreli gönderilen kartlar süresinin dolması ile banka tarafından yenilerek adresinize kurye ile gönderiliyor. Gönderilen kartlar yine temassız özellikli oluyor ve kullanıma da açık durumda size geliyor. Kartınızın temassız özelliğini kapatmak için size dört yol sunabilir.  yapabileceğiniz işlemler şunlar;

Müşteri Hizmetlerini Aramak

Bu durumda kartınızın temassız özelliğini kapatmak istiyorsanız Banka Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz. Buradan yapacağınız başvuru ile ilgili detaylar sonrası kartınızın bu özelliğini kapattırabilirsiniz.

İnternet Bankacılığından Kapatmak

Hangi bankanın kartını kullanıyorsanız ve bu işlemi internet bankacılığı üzerinden de kapatabiliyorsunuz. Bu işlem için bankada nezdinde hesabınızın olması ve bu hesaba tanınan internet bankacılığını kullanıyor olmanız gerekir.

Mobil Bankacılık Uygulamaları Üzerinden Kapatma

Temassız kart özelliğini internet bankacılığında olduğu gibi bankalar farklı akıllı telefon uygulamalarını kapsayan mobil bankacılık üzerinden de kapatabiliyorsunuz. Yani internet bankacılığından yaptığınızın diğer bir adı diyebiliriz.

Banka Şubesinden Kartınızın Temassız Özelliğini kapatma

Kredi kartınızı almış olduğunuz bankanın herhangi bir şubesinden de kartınızın temassız özelliğinin kapatılmasını talep edebilirsiniz. Banka görevlileri aldıkları başvuru sonrası bu özelliği kapatabilir yada sizi bankalarda bulunan telefonlar ile müşteri yetkililerine yönlendirebilirler.

Zamane olarak bankacılık işlemleri çevrimiçi dijital yollara bağlanmış durumda. Bu nedenle bir banka şubesinde yapacağınız her türlü bankacılık işlemlerinden birisi olan kartınızı temassız ödemelere kapatma işlemi birkaç adımla yapılabiliyor. Bu kolaylıklar sayesinde tüketicilerde internet bankacılığı kullanma talebinde bulunuyor.

Temassız Kartlar Güvenilir mi?

Bankaların sunduğu hizmetlerden birisi olan temassız ödeme farklı şekillere büründüğünden bahsetmiştik. Bu şekiller kullanıcıları cezp ederken kart talebinde bulunabiliyorlar. Ayrıca ödemelerde sağladığı hız tercih sebebi oluyor. Buna keza temassız ödemelerde limitler düşük tutarlarda. Bu tutarların üzeri zaten şifreli olarak ödeme yapılabiliyor. Haberlerde ve sosyal medyada sunulanlara karşın bana göre kart mağduriyeti söz konusu değil. Çünkü haberlere konu olan dolandırıcılık hikayelerinde neden hiç temassız karttan dolayı dolandırıldıklarına dair haber çıkmıyor bu konu irdelenmeli. Kartınızı kaybetmediğiniz sürece bence gayet güvenli diyebiliriz. Fakat bu elbette sizlere kalmış bir durum.

Bankalar Kredi Kartı Temassız Ödeme Kapatmada Sorun Çıkarır mı?

İnternet kullanımına kapatılma kadar kolay biri işlem olan kartınızın temassız özelliğini kapatma her banka tarafından yapılabiliyor ve müşterinin isteğini kalmış bir durum. Hiçbir banka da bu özelliği kapatmada sorun çıkarmıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. kenan dedi ki:

  Ziraat Bankası kapatılamadığını söylüyor. Ne yapmalıyız?

  1. Turan Ay dedi ki:

   Kenan bey kredi kartı temassız özelliği kapatılabilir. Bunun örnekleri var.

   1. kenan dedi ki:

    Uğraştıracaklar biraz demekki…

 2. ibrahim dedi ki:

  ziraat bankası müşteri hizmetleri hiç bir şekilde kapatılamayacağını söylüyor

 3. ferdi teyfur dedi ki:

  kesinlikle öyle. az önce bende ziraat bankasıyla görüştüm. kesinlikle kapatamayacaklarını söylüyorlar. böyle bir uygulama yok turan bey.

BİR YORUM YAZ