Konut Kredileri

Emekliler Konut Kredisi Çekebilir mi?

Türkiye’de kredi notu iyi olan, aylık geliri bulunan ve aldığı kredinin geri ödemesini yapabilecek herkeste olduğu gibi emeklilerin de konut kredisi çekebildiğini öncelikle söylemek gerekiyor. 

Düzenli ve ortalama üstü bir maaşa sahip olan her kişi konut kredilerine başvurabilir. Aylık olarak emekli maaşını düzenli olarak alan emekli vatandaşlar, konut kredilerine başvurabilir. Ancak buradaki temel sorun, emekli maaşının tutarıdır. Zira emekli maaşı 1400 TL seviyelerinden 3-4 bin TL seviyelerine kadar çıkabiliyor. Ayrıca üst düzey kamu emeklileri, 10-15 bin TL civarında da emekli maaşı alabiliyor. Maaşı bu kadar yüksek seviyede olan bir kişi elbette konut kredileri dahil olmak üzere tüm kredi türlerine başvuru yapabilir.

İşçi Emeklisi Olanlar Ev Kredisi Alabilir mi?

Çeşitli özel kurumlarda işçi olarak çalıştıktan sonra emekli olan kişiler, belirli bir düzenli gelire sahip olurlar. Ancak en düşük statülü emekli grubuna giren işçi emeklilerinin maaşları 1400 TL civarında olacaktır. Burada en yüksek işçi emeklisi maaşı 2000 TL’yi aşmayacaktır. Bu gelir düzeyi, konut kredilerine başvuru için yeterli olmaz. Zira bu maaş, konut kredilerinin aylık ödeme tutarı ile aynıdır. Bu bakımdan işçi emeklisi olan kişilerin bankalardan konut kredisi kullanması çok zordur. İşçi emeklilerinin konut kredisi kullanma konusunda tek yapabileceği, bir evi ipotek göstererek başvuru yapmak olacaktır.

Kamu Emeklilerine Konut Kredisi Çıkar mı?

Kamu kurumlarının herhangi birinden emekli olan vatandaşlara 2500-3000 TL civarında bir maaş verilir. Bu gelir düzeyi, konut kredisi çekmek için ideal bir maaştır. Aylık emeklisi 3000 TL’ye varan tüm vatandaşlar istediği bankadan konut kredisi çekebilir. Elbette burada kredi notu ve sicilinin de büyük önem arz edeceğini unutmamak gerekiyor.

Yüksek Dereceden Emekliler Ne Kadar Konut Kredisi Alabilir?

Kamu kurumlarında müsteşar, milletvekili, bakan ya da üst düzey askeri görevli olarak çalışan kişilerin emekli maaşları oldukça yüksek olur. Bu tarz görevliler 15 bin TL’nin üzerinde bir emekli maaşına sahip olurlar. Söz konusu olan bu maaş, en yüksek miktardaki konut kredilerine sahip olmanızı sağlar. Ayrıca maaşınız yüksek olduğu için vadeleri de kısa tutarak kredinin geri ödemesini kısa sürede bitirebilirsiniz. Gelir durumunuz bu kadar yüksek olduğu için, kredi notunuzun 1500’ün altında olması bile banka tarafından mazur görülebilir.

Turan Ay

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema eğitimi gören Turan Ay onlarca kurs ve seminer sertifikasına sahiptir. Banka, Kredi, Finansal Sorunlar açısından araştırmalar yaparak tüketicinin bilgisine sunarken aynı zamanda 1996 yılından bu yana bilişim hizmetinde çalışmaktadır. Kredici.net adresi gibi bir çok internet sitesinin kurucusudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu