Bankacılık Haberleri

Konut Kredisi Ekspertiz Ücretleri Ne Kadar? (Tüm Bankalar)

Konut Kredisi Ekspertiz Ücretleri Ne Kadar? (Tüm Bankalar)

Alacağınız konut, dükkan yada arsa tarla gibi alımlar için başvuracağınız gayrimenkulün değerinin tespiti için görevlendirilen eksperler için alınan masrafa Ekspertiz ücreti diyoruz. Bu ücret alım için başvurun kişilerden peşin olarak tahsil ediliyor. Bu nedenle alım yapacağınız gayrimenkulün tapusu ile birlikte bankaya başvurduğunuz zaman banka sizden ekspertiz talep formu imzalatarak alıyor ve ücretini de hemen yatırmanızı istiyor. Bankalar arasında farklılık gösteren bu ekspertiz ücretleri ne kadar? bunun için bir araştırma yapalım dedik.

Ekspertiz Ücreti Nasıl Belirleniyor?

Aslında bankalar ekspertiz ücretini belirlerken alacağınız gayrimenkulün özelliklerine göre fiyat belirlemesi yapıyor. Aldıkları kredi başvurusu ile ekspertiz görevlendirmesi üçüncü kişilere yaptırılıyor. Yani bankanın görevlendirdiği başka işletmelere yaptırılıyor. Banka bu görevi kendi yerine getirirse zaten gayrimenkul alımlarında ekspertiz ücreti verilmemesi gerekir. Bankanın kendisinin aldığını düşünüyorsanız bu ücretin iadesi için Tüketici Hakem heyetlerine başvuru yapabilirsiniz. Bankalar üçüncü kişilere ödeme yaptığını kanıtlayamazsa heyet sizin lehinize karar alır ve banka bu ücreti size iade etmek zorunda kalabilir. BSM Vergisinden muaf tutulan bu hizmet için alacağınız gayrimenkulün konumu, vasfı ve m2 cinsinden büyüklüğü de önem arz ediyor.

Güncel Ekspertiz Ücretleri Ne Kadar Oldu?

Bankalar konut kredisi tahsisi ederken ekspertiz ücreti almanın yanında kredinin tahsisi ile birlikte ipotek rehin ücreti almaktadırlar. Banka vermiş olduğu borç para karşılığı borcun tamamını tahsil edene kadar alınan gayrimenkule ipotek uygular ve uygulama için alınan masrafa ipotek rehin ücreti denilmektedir. Bu ücret bankalar arasında değişiyor ve 110 lira ile 206,50 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu rakamlar belki sizlere düşük gelebilir fakat konut alımında kişiler ciddi harcamalar yapmakla kalıyor. Ekspertiz ücretlerinin de 415 lira ile 2639 lira arasında değişiklik gösterdiğine göre almış olduğunuz kredinin faiz oranlarını da yakından ilgilendiriyor.

Bankaların Ekspertiz Ücretleri şu şekilde;

* Akbank 850 TL

* Garanti Bankası 527 – 2000 TL arasında

* Denizbank 700 TL

* Yapı Kredi Bankası 750 – 2000 TL arasında

* İng Bank 650 TL

* TEB 608,64 TL

* Vakıfbank 950 – 2639 TL arasında

* Ziraat Bankası 498 – 1798 TL arasında

* Halk Bankası 650 TL

* İş Bankası 850 – 1200 TL arasında

* Ziraat Katılım Bankası 415 – 1500

Ekspertiz ücreti bankalar arasında sabit alınırken bazı bankalar da alacağınız gayrimenkulün durumuna ve büyüklüğüne göre farklı ücretler almaktadır. Fakat azami tutarlarda bulunuyor ve daha üstü bir rakam almaları da mümkün değil. Alınacak bu ücretlere KDV ve BSMV de dahil ediliyor. Yani daha fazla rakamların alınması söz konusu değil.

Ekspertiz Ücretleri Nasıl Hesaplanır?

Banka anlaşmalı ekspertiz firmasına yani üçüncü kişiye bu ödemeyi yapar. Bu ödemenin nedeni ise alınacak gayrimenkulün değerinin belirlenmesi için ekspertiz firmasını görevlendirmesidir. Bu değer üzerinden kişiye kredi tahsisi yapar ve gayrimenkulün değerinin yüzde 80 oranında kredi verir. Ekspertiz görevlileri alınacak gayrimenkul için rapor hazırlarlar. Bu raporda alınacak gayrimenkulün kalitesi, kullanılan ürünler, konum, manzara, bina yaşı, evin büyüklüğü, satışının kolay olup olmadığı ve benzer gayrimenkulün değerleri gibi hususlara değinmek zorundalar. Bu nedene ekspertiz ücretlerinin belirlemesine bu hususlarda etki ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ