Bankacılık Haberleri

Konut Geliştirme (Tadilat) Kredisi

Konut Geliştirme (Tadilat) Kredisi

Konut kredisinden farklı olarak konutun finansmanı amacıyla değil, yaşanmakta olan konutun yenilenmesi, onarılması, tadilatı için bankaların tüketicilere sağladığı bir tür kredidir. Bu kredi türü kamuoyunda yenileme ya da tadilat kredisi olarak da bilinir. Bazı açılardan ihtiyaç, bazı açılardan ise bir tür konut kredisine benzer.

Konut Geliştirme Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

Uygulanan prosedür bir ihtiyaç kredisi gibi olsa da, bazı banklarda vade 60 aya kadar uzatılabilir. Bilindiği üzere ihtiyaç kredilerinde vade maksimum 48 aydır. Ayrıca yine bazı bankaların, konut geliştirme kredisini evin değerinin %70’ine kadar verdiğini de eklemek gerekir. Üstelik vade konut kredilerinde olduğu gibi 120 aya kadar uzatılabiliyor. Fakat geliştirme kredisinin o türüne inşaat tamamlama kredisi deniyor.

Konut Geliştirme Kredisine Evin Hangi Yenilikleri Dahil Edilir?

Evin dış cephe mantolomasından yerdeki fayansların değiştirilmesine, çatıdaki tamirattan mutfak dolaplarının yenilenmesine kadar, evin birçok ihtiyacı için konut geliştirme kredisi kullanılabilir. Üstelik tüketicinin kendi imkanlarıyla inşa ettiği evi tamamlamak için de bu krediye başvurulabiliyor. Ancak inşaat tamamlama kredilerinde, eksper raporu ve kredi vadesi süresince dask ve hayat sigortalarının birçok bankada şart koşulduğunun altını çizmekte fayda var.

Hangi Bankaya Başvurabilirim?

Konut geliştirme kredileri birçok bankadan talep edilebilir. Akbank 10 Bin TL’ye kadar olan talepleri %1,30’luk faiz ve 48 ay vade ile karşılayabiliyor. Ziraat Bankası ise yapılan harcamaların %70’e kadar olan kısmını 120 ay vadeye kadar karşılıyor. Türkiye Finans’ın konut geliştirme kredisinde belirlenen faiz %1,39’dur. Şekerbank’ın konut tamamlama kredisi olarak bilinen paketinde, 120 aya kadar uzatılabilen vade ve konutun ekspertiz değerinin %60’ına kadar kredi kullandırımı imkanı sunuluyor. Şekerbank’ın bu kredisi yalnızca belli bir aşamaya kadar gelmiş inşaatın geri kalanını finanse etmeye yöneliktir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ