Bankacılık Haberleri

Geliri Düşük Olanlar Nasıl Konut Kredisi Çekebilir?

Geliri Düşük Olanlar Nasıl Konut Kredisi Çekebilir?

Kira vererek ikamet eden insanlar bir gün ev sahibi olmayı umuyor. Ancak gelirlere ve giderlere bakıldığı zaman bunun gerçekleşme olasılığının düştüğü görülüyor. Bu noktada bankalar geliri düşük olan insanlara konut kredisi opsiyonunu sunuyor.

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, konut almak için bankalar tarafından insanlara sunulan bir hizmettir. Bankalar bu kredileri verirken belli faiz oranları ile verir. Faiz oranları tüm bankalarda hemen hemen aynıdır. Konut kredisi çekmeye karar verdiyseniz muhakkak güncel faiz oranlarını bilmeli, takip etmelisiniz. Çünkü faiz oranları değişkendir. Konut kredisi çekmeye karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da ek masraflardır. Kredi maliyetini düşürmek için dosya masrafı, komisyon ve benzeri ayrıntıları es geçmeyin.

Kimler Konut Kredisi Alabilir?

Bankalar konut kredisi verirken bunun geri ödenmesinden emin olmak ister. Bunun için konut kredisi veya farklı alanlar için kredi isteyenlerden belli kriterler arar. Aranan kriterlere değinecek olursak; geliri olan ve bunu belgeleyenler konut kredisi alabilir. Herhangi bir işletmede çalışanlar ise maaş bordrolarını ibraz ettikleri takdir de ve son altı ay Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı bir işletme de çalıştıklarını ispat ettiklerinde konut kredisinden faydalanabilirler. Bu kriterlerin yanı sıra bankalar kredi notlarına da bakar. Bunun sebebi de asıl öğrenmek istedikleridir yani gecikmesiz ödeme yapıp yapmayacağınız. Kredi notunuzun iyi veya kötü olmasının sebebi geçmişte müşterisi olduğunuz bankalara yaptığınız ödemelerdir. Ödemelerinizi zamanında ve eksiksiz yaptıysanız konut kredisi konusunda bankalar size zorluk çıkarmaz. Kredi notunuz ne kadar iyiyse bankanın size konut kredisi verme olasılığı da o kadar yüksektir tabii diğer aranan kriterlere sahipseniz.

Ödemeleriniz Gelirinize Göre

Geliri düşük olanlara Konut kredisi için taksitlerinizi sizi maddi açıdan zora sokmama adına hane gelirinin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlerler. Bu konut kredisi çekenlerin taksitleri ödeme konusunda sıkıntı yaşamamasına yöneliktir. Kimse maaşından daha yüksek olan bir taksit ödemek istemez.

Basit bir örnek ile açıklayacak olursak hane geliriniz aylık 5.000 TL ise size verilecek konut kredisinin maksimum taksit tutarı 2.500 TL’dir.

Konut kredisi alımı ipotek karşılığı yapılmasından dolayı biraz daha esnek bir şekilde yapılabiliyor. Fakat gelirin olması önemli şartlar arasında. Geliri olmayan kişinin kredi taksitlerini ödemesi beklenemediği gibi kredi tahsisinden uzak durmaya çalışılıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ