Bankacılık Haberleri

Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Alınır?

Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Alınır?

Deprem sigortası, Türkiye’de Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından sunulur ve depremin doğrudan yarattığı maddi zararlara karşı bireyleri güvence altına alır. Zorunlu deprem sigortası yapıldığında deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami veya yer kaymasının neden olduğu maddi zararlar karşılanır.

Kısaca DASK olarak ifade edilen zorunlu deprem sigortaları, ev veya iş yeri sahibi iseniz yaptırmanız gereken sigortalar arasında yer alır. Deprem sigortası poliçesinin hazırlanabilmesi için size ait konut ya da iş yerinizin kimlik numarası olarak nitelendirilen UAVT, yani adres kodu bilgisi gerekmektedir. Bu sayede deprem poliçeniz oluşturulurken adres bildiriminde oluşacak hataların önüne geçilir ve kapsam dışında kalan binaların tespiti sağlanır.

Deprem sigortası fiyatları her şirkete göre farklılık göstermektedir. Dolayısıyla deprem sigortası hesaplama konusu da her sigorta şirketine ve poliçeye göre farklılık arz edecektir. 22 farklı sigorta firmasının en uygun sigorta tekliflerini tek kanal üzerinden bulabileceğiniz Sigortambir, bu anlamda her zaman yanınızdadır. Sigorta ihtiyaçlarınızda en uygun teklifleri alabileceğiniz Sigortambir’de size özel hazırlanmış sigorta tekliflerine de ulaşabilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası yapıldığında deprem sırasında oluşmuş olan maddi zararlar poliçelerde belirtilen limitler dahilinde nakit olarak karşılanır. Teminat kapsamına alınan durumlar için belirlenen limitler sigorta poliçesinin oluşturulma aşamasında ortaya konur. Poliçe için belirlenecek limitler bina yaşı, yapı malzemesi, il/ilçe ve metrekare bilgilerine göre farklılık gösterir.

Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırılmazsa Ne Olur?

Zorunlu deprem sigortası tüm konut türleri için zorunlu tutulan bir sigorta çeşididir. Bu sigorta 6305 sayılı Afet Kanunu kapsamında zorunlu kılınmıştır. Zorunlu deprem sigortasını yaptırmayan kişiler konut kredilerinden veya deprem sonrası devlet tarafından yapılacak yardımlardan faydalanamazlar. Bunun dışında konutlara elektrik, su veya doğal gaz gibi hizmetlerin bağlatılması için de deprem sigortası yaptırmak gerekmektedir. Zorunlu Deprem Sigortası nın tümüyle beyan esasına dayandığı unutulmamalıdır. Yanlış beyandan doğabilecek maddi kayıplar, sigortalının sorumluluğu altındadır.

Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmanız için gerekenler sigortalının kimlik bilgileri ve sigortalanacak binanın tapu bilgileridir. Bunların yanında binanın brüt yüzölçümü ve kullanım şekli de deprem sigortası yaptırırken istenen bilgiler arasındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ