Bankacılık Haberleri

Askerlik Para Cezasını Kredi Kartı İle Ödeyebilir miyim?

Askerlik Para Cezasını Kredi Kartı İle Ödeyebilir miyim?

Askerlik ile ilgili hususların yerine getirilmemesi nedeniyle erkek Türk vatandaşlarına para cezaları kesilmesi söz konusu. Geçmiş dönemlerde banka şubelerinden ve vergi dairelerinden yapılabilen ödemeler genişletildi ve askerlik para cezası kredi kartı ile ödeme imkanları verildi. Bu manada cezası olan kişiler internet sayesinde olduğu gibi dijital bankacılık ürünleri aracılığıyla da bu cezayı ödeyebiliyor.

Askerlik Para Cezası Neden Kesilir?

Para cezalarının ödenmesinde ana mantık TC kimlik numarası. Zira ülkemizde kesilen vergi cezaları, trafik cezaları ve diğer hususlardan doğan maddi cezalar vergi numaraları üzerine işleniyor. Böylelikle borçlarını takip eden devlet alacağını da unutmamış oluyor. Bu manada askerlik para cezasını kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen kişiler interaktif vergi dairesini kullanabiliyor. Tebligat ile ilk 15 günlük süre içerisinde ödemeniz halinde % 25 gibi bir indirim söz konusu oluyor. Nitekim kesilen tutarın yüksekliği ile erken ödemekte fayda olacaktır.

Askerlik Para Cezası Ne Kadar?

Kesilen askerlik cezalarının ana nedeni yoklama kaçağı olmak, bakaya kalmak gibi hususlar. Bu hususların yerine getirilmesinde geciken ya da imtina eden herkese belli oranlarda para cezaları kesiliyor. Kişi bu suçları işledikten sonra teslim olursa kesilen cezalar düşük tutarlarda oluyor. Cezanın kesilmesinde net bir rakam olmazken bazı durumlarda yüksek tutarlar söz konusu. Askerlik görevini yerine getirmeyen ve diğer durumda olan kişiler için kesilen askerlik para cezaları 296 lira ile 43 bin 978 lira arasında değişiyor.

Askerlik Para Cezasını Ödemezsem Ne olur?

Size tebliğ edilen askerlik para cezası ödenmesi gereken husus. Bu ödemeden kaçınamıyorsunuz. Nitekim TC numaranıza işleniyor. Bu anlamda ödemekten imtina etme durumunun devam etmesi halinde bankalarda bulunan hesaplarınıza bloke konulabiliyor. Burada mağdur olmamak adına ödenmesinde fayda olacaktır.

Yoklama Kaçağı Ne anlama Geliyor?

Yasal askerlik yaşı 20 olarak belirlenmiş ve bu yaşa gelen her sağlıklı Türk erkeği askere gitmekle yükümlü. Burada askere gidecek kişiler sağlıklı olmalarını dayanak gösterebilmek için yoklama yaptırması gerekiyor. Bu yoklama ise devletin kanalları sayesinde yapılıyor. Bu yapılması gereken yoklama hususunu atlayan, yaptırmaktan imtina eden kişiler yoklama kaçağı konumuna geliyor. Bu konum ile yaptırmayan kişilere para cezaları kesiliyor.

Bakaya Kalma Ne Anlama Geliyor?

Vakti zamanı ile askerlik yoklaması yaptıran kişilere askere gitmeleri için bir tebligat söz konusudur. Bu tebligat ile birlikte askere gidecek kişi belirtilen süre içinde teslim olması gerekmektedir. Bu anlamda tebliğ edinmesine rağmen süresinde birliğine teslim edilmeyen asker kişiler bakaya kalmış olur. Türkiye’de yoklamasına yaptırmasına rağmen askerlik yapmak üzere birliğine teslim olmayan kişilerin olmasının nedeni yaşam şartları, borçları, sağlık ve terör gibi hususlar sıralanabilir.

Askerlik Para Cezası Sorgulama

Yoklama kaçağı ya da bakaya kalma durumu ile diğer hususlardan meydana gelen hususlar nedeniyle kesilen askerlik para cezası sorgulamanın ana adresi e-devlet. Buradan giriş yaptıktan sonra kendinize kesilen tüm trafik, vergi cezaları gibi hususlarınızı sorgulayıp öğrenebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ