Bankacılık Haberleri

Hizmet Sektörünün Son Durumu

Hizmet Sektörünün Son Durumu

Hizmet sektörü kişileri devlet eliyle kamu alanlarında istihdam eden sistemin adıdır. Türkiye de özellikle cumhuriyetin ilanından sonra hizmet sektörü çok fazla kişiyi istihdam etti. Gereken üretimi yapacak kişi sayısının az olması devletin bu işi kendi başına yapmasına olanak sağladı. Devletimiz üretim adına birçok fabrika kurmuştur. Bu kurulan fabrikalar artık üretim yapacak olan kişilerin olmasıyla özel sektöre devredilmeye başlandı. Devlet bu kurmuş olduğu fabrikalardan sürekli olarak zarar etti. Devlet fabrika kurmamalı özel sektöre fabrika kurması için teşvik vermelidir.

 Hizmet Sektörü Ne Durumda

 Türkiye de daha önceleri üniversite mezunu olan kişiler devlet kademesinde direk olarak kolay bir şekilde iş bulabiliyorlardı. Hizmet sektöründe son durum pek iyi değildir çünkü üniversite sayısının artmasıyla üniversite mezun sayısı da artmıştır. Bu sektör gereken hassasiyetleri gözetmez ise daha fazla sorunlar ortaya çıkacaktır. Bu sorunların en başında işsizlik gelmektedir. Hizmet sektörü son zamanlarda birçok yönden doymuştur. Üniversitelerden mezun olan kişiler artık özel sektörlere yönelmiş durumdalar. Yeni mezun olan kişiler hizmet sektöründe çalışmayı özel sektöre tercih etmektedirler

 Hizmet Sektörü Ve Özel Sektörün Farkları

 Özel sektör her açıdan zor olmasına rağmen hak eden herkes hak ettiği parayı alır. Özel sektörde İngilizce şarttır ve işini en iyi şekilde yapman gerekir. Hizmet sektöründe ise diplomanın ve sınav puanın olması yeterlidir. Hizmet sektöründe çok para kazanmasan da az parada kazanmazsın ve İngilizce şart değildir. Özel sektörde vardiya sistemi yani gece gündüz çalışma saati varken hizmet sektöründe saat dokuzdan beşe kadar çalışırsınız. Bu konumdan dolayı kamu özel sektöre göre daha rahattır. Bu durumlara rağmen özel sektörün zor olmasına karşın kamuda çalışmak özelde çalışmaktan daha zor bir hale gelmiştir. Eğer ki kendilerini geliştirmek ve işlerinde iyi bir konuma gelmek isteyen herkes özel sektörde çalışmalıdır. İşin ağırlığını ve prensiplerini iyi öğrenmeyen kişiler genelde başarısız olurlar. Hizmet sektörü genel itibari ile son zamanlarda alım sayısını düşürmüş ve puan oranını arttırmıştır. Bu durum neticesinde insanlar özel sektöre yönelmiş durumdadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ