Pratik Bilgiler

Zilliyet Nedir? Zilliyet Tapu Alınır Mı?

Mülkiyet belgesi, satıcının zilyetlik tarihini belirten alıcıya ibraz etmesi gereken önemli bir belgedir. … Bu mektubu bankadan ev kredisi almak için de kullanabilirsiniz. Sertifika ayrıca, alıcının son ödemeyi yapması gereken zaman çizelgesini de içerir.

Şartlı Mülkiyet Mektubu Nedir?

Bina sizin elinizde olmasına rağmen mülkle yetinmediğinizi söyleyelim. Memnuniyetsizlik, diğerlerinin yanı sıra mülkün kalitesizliği, hatalı inşaat ve bitmemiş çalışmalardan kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda, şartlı bir mülkiyet mektubu alabilir ve şikayetlerinizi mektubun inşaatçının kopyasına yazabilirsiniz.

Mülkle ilgili memnuniyetsizliğinizle ilgili tüm ayrıntıları sağlayabilir ve inşaatçıdan sözleşmeye göre gerekli değişiklikleri yapmasını isteyebilirsiniz. İnşaatçı buna uymazsa, konuyu mahkemeye götürebilirsiniz.

Zilliyet Belgesi Nedir?

Mülkiyet mektubu sizi mülkün gerçek sahibi olarak onaylamaz. Bunun için bir zilliyet belgesi almanız gerekecektir. Bu sertifika, onaylanan plan gereği inşaat çalışmalarının tamamlandığını ve binanın işgale hazır olduğunu belgeleyen yerel makamlar tarafından verilir. Ayrıca, mülkün yerel yasalara bağlı olarak inşa edildiği de belirtilmektedir.

Mülke sahip olduğunu onaylayan zorunlu bir belge. Zilliyetbelgesi almazsanız, yerel belediye organı mülkü yasadışı olarak kabul edebilir.

Sahiplik Belgesi ile Zilliyet Belgesi Arasındaki Fark Nedir?

Sahiplik sertifikası, özelliğin tamamlanma tarihini belirtir. Bu seni mülkün hak sahibi yapmaz. Öte yandan, yerel makamlar tarafından projenin tamamlandığını ve binanın işgale uygun olduğunu belirten bir doluluk belgesi düzenleniyor. Ayrıca, bu sertifika size tesis hakkı verir.

Sahiplik Belgesi Sahibinin Hakları

 • Mülk üzerindeki tüm yetkiyi alıcıya verir.
 • Alıcı ayrıca mülkü yeniden satmak için tüm haklara sahiptir.
 • Alıcı herhangi bir geliştirme yapma avantajına sahiptir veya mülk değerini yükseltir.
 • Alıcı mülkü kiraya verebilir ve aynısından kar elde edebilir.
 • Tesisin satıcısı tesisten herhangi bir fayda talep edebilir.
 • Satıcı mülkün teslimini kabul etmeyi reddedene kadar, alıcının bu konuda bir ücreti vardır. Mülkün teslimi beklentisiyle ödenen parayı satıcıdan isteyebilirler.
 • Alıcı ayrıca, satıcının mülkü teslim etmemiş olduğu sözleşmenin belirli performansını dayatmak için paranın geri ödemesini alma hakkına sahiptir.
 • Alıcı, ilgili makam tarafından onaylanan planlarla, aynı tipteki çizelgeyle, tüm yapı planlarıyla ilgili ayrıntıları ve diğer ilgili belgelerle birlikte elde etme hakkına sahiptir.

Gerekli belgeler

 • Satış tapu sözleşmesinin kopyası
 • Başvuru sahibinin kimlik ve imza kanıtı
 • yükümlülük sertifikası
 • Kayıtlı satış sözleşmesinin kopyası

Kaynak:https://www.faizsizkonut.com/

Turan Ay

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema eğitimi gören Turan Ay onlarca kurs ve seminer sertifikasına sahiptir. Banka, Kredi, Finansal Sorunlar açısından araştırmalar yaparak tüketicinin bilgisine sunarken aynı zamanda 1996 yılından bu yana bilişim hizmetinde çalışmaktadır. Kredici.net adresi gibi bir çok internet sitesinin kurucusudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu