Nedir?Yatırım

Vadesiz Altın Hesap Nedir?

Birikimini altın olarak değerlendirmek isteyen kişi için hem yerel piyasalarda hem de küresel piyasalarda günden güne yaygınlaşan altın hesabı yatırımı söz konusudur. Vadesiz altın hesap nedir? Sorusuna cevaben altın birikimlerinin banka kurumlarında değerlendirilmesi olarak tanım yapılabilmektedir. Altınların bankaya zimmetlenerek anlık kur üzerinden Türk Lirası karşılığının alınabilmesi ve altınların yastık altına oranla daha güvenli bir yer durması vadesiz altın hesap nedir? Sorusunun yanıtını vermektedir.

Faiz Yok Günlük Kur Var

Vadesiz altın hesabında adından da anlaşılacağı üzere her hangi bir faiz alım durumu söz konusu olmamakla beraber yatırımcı günlük kur üzerinden para alımı yapabilmektedir. Altın hesabı açmayı düşünen bir kişinin tercih ettiği banka kurumunun en yakın şubesine giderek ya da internet bankacılığı üzerinden şahsına altın hesabı açabilmesi mümkün olur. Sahip olunan altınların banka altın eksperi tarafından değerlendirilmesi ve gram üzerinden alım yapması durumunda kişi adına açılmış olan vadesiz altın hesabı üzerinden günlük kur değerlendirmesi yapılmaktadır.

Devlet Güvencesinde Altın Hesapları

Vadesiz altın hesap açıldıktan sonra banka altınları kendi üzerine zimmetler ve müşteriye para karşılığı olarak iade yapmaktadır. Bu nedenle müşterinin altınlarının bankaya verirken sadece para geri dönüşünü alacağını bilmesi gerekmektedir. Altın hesaplarında müşterinin belirtmesi durumunda bankada gram olarak saklanacak olan altınlardan faiz geliri elde edebilmek vadesiz altın hesabı açmanın avantajlarından bir tanesi olarak bilinmekte ve bu durum yatırımı olumlu açıdan etkilemektedir.

Özellikle küçük yatırımcının baştacı olan fiziki altın yatırımı ve banka hesaplarındaki altınlar zaman içerisinde kazandıran hesaplar. Yastık altında tutulması nedeniyle ekonominin çarkında döndürelemeyen fiziki altınlar bir anlamda kayıp olarak değerlendiriliyor. Ancak bankaların ve finans kuruluşların zamanla attığı adımlar neticesinde bazı banka şubelerinde fiziki altın gram altına dönüştürülerek ekonomiye kazandırılırken aynı zamanda mevduat kazancı da sağlamış oldular. Nitekim bu kampanyalardan beklentilerin üzerinde oluşması sürekli yenilenmesine neden oluyor.

Listeki sayfada fiziki altın veren bankalar ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Turan Ay

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema eğitimi gören Turan Ay onlarca kurs ve seminer sertifikasına sahiptir. Banka, Kredi, Finansal Sorunlar açısından araştırmalar yaparak tüketicinin bilgisine sunarken aynı zamanda 1996 yılından bu yana bilişim hizmetinde çalışmaktadır. Kredici.net adresi gibi bir çok internet sitesinin kurucusudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu