KredilerYatırım

2021 Kredi Faizleri Ne Olacak?

Ulusal ve uluslararası ekonomi uzmanları 2019 yılının sonlarında olmamıza rağmen Türkiye’de 2020 yılında meydana gelecek olan gelişmeleri dikkate alarak oluşabilecek ekonomi senaryolarını sorgulamaya başladılar. Kaldı ki 2019 yılı Türkiye açısından önemli gelişmelerin yaşandığı bir zaman dilimi. 2021 yılında faizler ne olur? 2021 taşıt kredisi faizleri, 2021 ihtiyaç kredisi faizleri, 2021 konut kredisi faizleri ne olur incelemek gerekiyor.

Küresel Ekonomi Faizlere Etki Edecek

Gelişen olayların etkisi ile anlık değişime neden olan ekonomik göstergeler inişli çıkışlı parametrelere sahip olsa da siyasi otorite ve merkez bankasının attığı adımlar para politikasında belli seviyelerde sabitlenmesinin yolunu açıyor. Çok kırılgan bir yapıya sahip olan ekonomi yurt içinde olduğu kadar yurt dışında küresel ekonomide gelişen olaylara bağlı olarak etkileşim gösteriyor. Bu etkileşimi engellemek neredeyse imkânsız diyebiliriz. Çünkü küresel ekonomiden bağımsız hareket etmemiz sistem tarafından olanaksız kılınmış.

İlgili kurumlar ve kuruluşlar mevcut istatistik veriler sürekli yayınlanırken büyüme oranları üzerindeki beklentiler ile döviz kuru ve faizlerle oluşacak muhtemel rakamlar yazılı ve görsel medya da sürekli güncelleniyor. Tam anlamıyla ekonomik veriler ile neredeyse yatıp kalkan uzmanlar farklı açıklamalar eşliğinde beklentilerini sıralıyor. Fakat şimdiden 2021 yılı faizleri hakkında oluşabilecek net rakamları henüz telaffuz etmenin imkânsız hal almış durumda. Yani şimdiden geleceği görmemiz mümkün değil. Yine de gelecek yıl oluşacak ekonomik veriler hakkında olabilecekleri söylememize engel değil.

Askeri Operasyonların Etkisi

2019 daha öncede belirttiğimiz gibi ülkemiz açısından oldukça zor geçecek. Geçtiğimiz bir aylık süreçte yapılması en doğru karar olan ordumuzun Afrin harekatının ekonomimize etkisinin hangi ölçülerde olacağı çok önemli. Bununla birlikte oluşabilecek diğer askeri harekatlarda bu ölçeğin içerisine almalıyız ki muhtemel olaylar arasında bulunsun.

2019 yılının ekonomiye vereceği en büyük hareketlilik ise yapılacak olan Başkanlık ve Mahalli idareler seçimlerinin olacağı piyasadaki ekonomistlerin hem fikir olduğu konulardan. Çünkü ekonomiye en çok etki eden faktör siyasi gelişmeler olarak gösteriliyor. Para politikaları ve faizler için siyasi istikrarın  sağlanması, atılacak doğru adımlarda sürekli aynı titizliğe özen gösterilmesi önemli husus. Atılan her adımın arkasında durulması istikrarı yanında getiriyor.

2020 Yılında Euro Ne Olur?

Geçtiğimiz birkaç ay öncesine kadar Avrupa ülkelerinde Avrupa Birliğinin tartışılır haline gelmesi, birlikte kalınması ya da çıkılması adına referandumlar düzenlenmesi Euro(nun tahtını sallar hale getirmişti. Fakat son zamanda bu tartışmalar oldukça uzakta kaldı. Avrupa Birliğine ekonomik açıdan en büyük zarar Yunanistan ekonomisinin verdiğini söylersek sanırım yanlış yapmamış oluruz. Her ne kadar yeni siyasi yönetimin sağladığı olumlu hareketler ve birlikten almış olduğu yardımlar sonucu olumlu sayılabilecek noktalara gelinmiş olsa da borçtan bitmiş ve refah düzeyine çıkılmış değil. AB’ye bağlı diğer ülkelerde yapılacak siyasi seçimler bir noktaya kadar etkilese de ülkelerin kaldıkları yerden devam etmeleri Euro’nun zayıflamasına engel oluyor. Uzun Vadede Euro Ne Olur sorusunun cevabın vermek elbette mümkün değil.

2020 Yılında Dolar Ne Olur?

Göreve gelmesinden bu yana gerek ABD’de gerekse diğer dünya ülkelerinde hâlâ sorgulanır halde olan Trump yönetimi atmış olduğu adımlar ile hiç te az sayılamayacak kesimde endişe yaratıyor diyebiliriz. 2019 itibariyle ikinci yılını dolduracak olan siyasi otoriterin biraz daha yere ayak basacaklarına dair beklentiler içindeyiz. Önemli çalkantılar içerisinde 6 lira seviyelerine gelen Dolar kuru uzun süredir 5,30 bantlarında paralel bir seviyede hareket ediyor. 2019 yılında artış beklentisi mevcut olsa da TL’nin dolar konusunda önemli değer kaybetmeyeceği yönünde beklentimiz bulunuyor.

2020 Yılında Konut Kredisi Faizleri

2017 Temmuz’unda yaşanılan haince olay sonrası Cumhurbaşkanımızın çağrıları ile çok önemli düşüşler yaşayan Konut Kredisi Faizleri son 6 yılın en üst seviyesinde bulunuyor. % 1 oranında bulunan psikolojik sınır özel bankalarca aşılmasına rağmen devlet bankalarının 0,95 ve 0,96 oranlarındaki hareketi bütün bankaların faiz oranları artırmasını engellediği söyleyebiliriz. Gelişen ekonomi hareketleri ile Türkiye Ekonomisine yapılan saldırılar sonucunda döviz kurlarındaki artışlar sonrası Konut Kredisi faizlerinde ciddi artışlar yaşandı. Dalgalanmalar sonrasında atılan adımlar ile konut kredisi faizleri güncel olarak 1,90 seviyelerine gerilemiş durumda.  Bu durum birkaç puan artışı yaşansa dahi 2019 yılında da devam edeceğini kanısı içerisindeyiz.

Ev fiyatlarını da etkileyen konut kredisi faizleri 2019 yılına girmemizle birlikte 1,80 ile 2,30 arasında değişiklik göstermeye devam edebilir.

2020 Yılında İhtiyaç Kredisi Faizleri

Bankaların tüketicilere tahsis etmiş olduğu tüketici kredisi faizleri müşterisi ve durumuna göre farklılık gösteriyor. Burada en önemli husus merkez bankasının faiz politikaları olarak gösteriliyor. Muhtemel faiz artırımı artışı yaşanabilecek, mevcut olabilecek gelişmelerin faiz artırımına neden olmasını gerektirecek kadar ciddi olmayacağı yönünde. Fakat bunun için kesin bir husus söylemek çok yanlış olur. 2019 da ihtiyaç kredisi faizleri etki edecek bir diğer husus krediyi kullanacak kişinin kredi notu olacak.

2020 Yılında Taşıt Kredisi Faizleri

Konut kredilerinden sonra en uygun faiz oranları sıfır km araç alımlarındaki taşıt kredisi faizleri olarak dikkatleri üzerinde topluyor. Muhtemel artacak konut ve ihtiyaç kredisi faizleri domino etkisi gibi taşıt kredilerine de yansıyor.  Fakat faizlerin artması neticesinde daralan otomotiv sektörü bu daralmadan çıkabilmek adına yaptığı kampanyalar neticesinde bir nebze de olsa faizin vermiş olduğu dezavantajı avantaja çevirmiş olabiliyor. Bu nedenle taşıt alımlarında daha avantajlı durumlar tüketicileri bekliyor olacak.

Turan Ay

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema eğitimi gören Turan Ay onlarca kurs ve seminer sertifikasına sahiptir. Banka, Kredi, Finansal Sorunlar açısından araştırmalar yaparak tüketicinin bilgisine sunarken aynı zamanda 1996 yılından bu yana bilişim hizmetinde çalışmaktadır. Kredici.net adresi gibi bir çok internet sitesinin kurucusudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu