Bankacılık Haberleri

İş-Kur Elektronik Kursları

İş-Kur Elektronik Kursları

İŞKUR Nedir?

Kısaltması İŞKUR olarak bilinen Türkiye İş Kurumu günümüzde popülaritesi artan önemli bir kurumdur. Bu kurumda elektronik ortamda iş arama ve işçi arama özellikleri bulunarak birçok farklı sektöre yeni işçi alımları yapılabilmektedir. İşsizliğin Türkiye açısından önemli bir sorun teşkil etmesinden dolayı Türkiye’de birçok kişi tarafından önemsenen İŞKUR son yıllarda çalışmalarını arttırarak birçok kişiye iş ve gençlere de staj imkanı tanıma şansına sahip konuma gelmiştir. İşçi ile işvereni buluşturma görevini üstlenen İŞKUR, işsizlik oranlarının da artış göstermesiyle birlikte her geçen gün önemini arttırmaktadır. Yasa dışı bir çalışma profili mi diye düşünen kişiler için ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı bunun yanı sıra SGK’nın ilgili kuruluşudur.

 İŞKUR Ne Gibi Görev Ve Yetkileri Vardır?

– İşsizliği önlemek.

– İşgücü piyasasına katkı sağlamak.

– İş kaybeden kişilere geçici olarak gelir sağlamak.

– Meslekler üzerine analizler yapmak.

– İş ve işçi arayanlara danışmanlık yapmak.

– Yurtiçinde iş için uygun pozisyonlar bulmak ve buna uygun kişileri yerleştirmek.

– Meslek edindirme kursları düzenlemek.

Herhangi bir iş hakkında ya da öğrenmek istediğiniz bir iş hakkında bilgisi olmayanlar içim ise son maddede yer alan meslek edindirme kursları büyük önem taşıyor.

 İŞKUR Meslek Edindirme Kursları

son yıllarda artan işsizlik ve iş bilgisi olmayan kişilere karşı da büyük bir proje çalışması gerçekleştirerek her ilde çeşitli alanlarda meslek edindirme kursları açarak herkesin bir işi öğrenebileceğini ve bu işi yaparak gelir sağlayabileceğini gösteriyor. Ücretsiz olan bu kurslar da kişiler öncelikle başvuru yapıyor ve onaylandığı takdirde eğitime başlayabiliyor. Tabii ki her iş alanında olduğu gibi bu kurslarda da bazı şartlar aranıyor.

Bu şartlar;

Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

-15 yaşını tamamlamış olmak,

-Mesleğe uygun özelliklere sahip olmak,

-İşverenin aradığı şartları taşımak,

-Danışmanlık hizmetlerinden faydalanmış olmak,

-Emekli olmamak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ