Bankacılık Haberleri

Hisse Senedi Nasıl Alınır Nasıl Satılır?

Hisse Senedi Nasıl Alınır Nasıl Satılır?

Borsada işlem gören hisse senetlerini alıp satabilmeniz için öncelikle herhangi bir bankadan yatırım hesabı açtırmanız gerekmektedir.

Yatırım hesabı açtırıp internet bankacılığına giriş yaptığınızı düşünerek aşağıdaki bilgileri veriyoruz.

Hisse Senedi Alış/Satış

 • Verdiğiniz emirler, zaman ve fiyat önceliğine göre BİST sistemine iletilir ve BİST’te işleminiz gerçekleştiğinde sonuçlar yatırım hesabınıza yansıtılır.
 • Hisse senedi Alış/Satış adımı ile aynı anda 3 hisse senedi için alış ve satış talimatı verebilirsiniz.
 • T+1 Bakiye, hisse senedi alışı ya da satışı yapıldığı günün, ertesi iş günü hesapta görülen bakiyedir. T+2 bakiye ise, hisse senedi alışı ya da satışı yapıldığı günün 2 iş günü sonrası T+1 bakiye ile kümüle oluşacak olan bakiyedir.

Hisse Senedi Emir Değişiklik/İptal

 • Hisse senedi Emir Değişiklik/İptal adımı ile internet bankacılığında vermiş olduğunuz hisse senedi emirlerinde Seans Değişikliği, Emir İptal, Emir Adedi Azaltma, Emir İyileştirme ve Kötüleştirme işlemleri yapılabilmektedir.

Emir Değişiklik

 • İnternet bankacılığında Emir Değişiklik adımı ile verdiğiniz talimatta emir iyileştirme ve kötüleştirme yapabilir, emrinizin adedini azaltabilir ve seans bilgisini değiştirebilirsiniz.
 • Emir iyileştirme, emir fiyatının alış emirlerinde yukarı, satış emirlerinde aşağı yönde değiştirilmesi işlemidir. Emir kötüleştirme ise emir fiyatının alış emirlerinde aşağı, satış emirlerinde yukarı yönde değiştirilmesi işlemidir.
 • Emir değişiklik işleminde adet alanında talimatınızda yer alan adetten daha az bir miktar girilmesi durumunda kalan kısım için iptal işlemi yapılacaktır.
 • Tavan fiyattan girilen alış emirlerinde ve taban fiyattan girilen satış emirlerinde kötüleştirme yapılabilmekte olup emir iyileştirme yapılamamaktadır. 1. Seans emir iyileştirme ve kötüleştirme işlemleri; açılış seansına iletilen emirler için açılış seansı emir toplama süresi içinde 9:15 – 9:30 arasında, sürekli müzayede seansına iletilen emirler için 09:35 – 12:30 arasında yapılabilmektedir. 2. Seans emir iyileştirme ve kötüleştirme işlemleri; açılış seansına iletilen emirler için açılış seansı emir toplama süresi içinde 14:00 – 14:10 arasında, sürekli müzayede seansına iletilen emirler için 14:15 – 17:30 arasında yapılabilmektedir.
Emir İptal
 • 1. Seans Emir İptal işlemleri; açılış seansına iletilen emirler için açılış seansı emir toplama süresi içinde 9:15 – 9:30 arasında, sürekli müzayede seansına iletilen emirler için 09:35 – 12:30 arasında yapılabilmektedir. 2. Seans emir iptal işlemleri; açılış seansına iletilen emirler için açılış seansı emir toplama süresi içinde 14:00 -14:10 arasında, sürekli müzayede seansına iletilen emirler için 14:15 – 17:30 arasında yapılabilmektedir.
 • BİST’e iletilmiş olup henüz işleme dönüşmemiş emirler de iptal edilebilmektedir. İptal edilen emir, Emir Değişiklik ekranında yer almayacaktır.
 • Açılış seansına iletilen emirleriniz için vermek istediğiniz emir iptal talimatlarınız, açılış seansı emir toplama süresince BİST’e iletilmek üzere kabul edilecektir. Bununla birlikte sürekli müzayede seansına iletilecek olup, henüz BİST’e iletilmemiş emirleriniz için şubelerimiz, İnternet Bankacılığı, Yatırım Merkezlerimiz, 0850 222 0 724 Telefon bankacılığından iptal talimatı verebilirsiniz.
Hisse Senedi Emir Takip
 • Hisse Senedi emir takip adımı ile İnternet bankacılığında vermiş olduğunuz tüm hisse senedi talimatlarınızı görebilirsiniz.
 • Vermiş olduğunuz emirleri ister tarih aralığına göre ister işlem durumlarına göre, isterseniz de hisse senedine göre kısıtlayarak görüntüleyebilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ