Bankacılık Haberleri

Takyidatlı Tapu Kaydı Nedir?

Takyidatlı Tapu Kaydı Nedir?

Takyidat birçok insanın hayatı boyunca duymadığı kelimelerden bir tanesidir. TDK’ya göre bu kelime sınırlama anlamını taşımaktadır. Takyidat belgesi yani tapusu ayrıntılı olarak bu alanı gösteren bir belge anlamına gelmektedir.

Bir yapının ya da arsanın üzerinde farklı durumlar olabilmektedir. Haciz, intifa hakkı, şerh, şufa hakkı, vefa hakları, serbest derecede istifade hakları gibi durumlar olabilmektedir. Bu tür durumların gösterilmesi için takyidat belgesi kullanılmaktadır. Bu belgenin alınabilmesi için belirli bir miktarda harç yatırılması gerekmektedir. Ancak bu harç yatırıldıktan sonra bu belgenin alınması mümkün olmaktadır. Bu harç Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank ve İş Bankasına yatırılmaktadır.

Takyidat Tapusu ve Normal Tapu Arasındaki Farklar

Takyidat belgesi ile normal tapu olarak bilinen belge arasında benzer birçok durum söz konusudur. İki belgenin de üzerinde benzer bilgiler yer alabilmektedir. İnsanların aklına bu iki belge arasındaki bu kadar benzerliğe göre nasıl bir durum söz konusu olduğu merak edilmektedir.

Öncelikle takyidat isimli belgenin üzerinde hukuki anlamda bilgiler istenmektedir. Bir yapının satın alınabilmesi için öncelikle satacak kişiden bu belgenin çıkarılmasını isteme hakkı vardır. Bu belge çıkarılıp, ardından inceleme yapıldıktan sonra alım konusunda karar vermek daha doğru bir hamle olacaktır.

Bu belge sadece o mülke sahip olan kişi tarafından talep edilmektedir. Bu belgeyi üçüncü şahısların talep etmesi söz konusu değildir. Normal tapu belgesini isteyen herkesin sorgulama hakkı vardır. Üzerinde çok fazla bilgi olmadığı için bu doğal bir döngü olarak kabul edilebilir.

Takyidat Belgesi Nasıl Alınır?

İnsanların yatırım amacıyla almak istedikleri gayrimenkul ile ilgili detaylı bilgi almak istediklerinde bu belgeye başvururlar. Bu belgeyi alabilmek için farklı yollar mevcuttur. E-devlet üzerinden veya Tapu Müdürlüğü üzerinden başvuru yapılması mümkündür.

Tapu Müdürlüğünden almak için bizzat başvuru yapılması gerekmektedir. Bu belgenin çıkması için anlaşmalı olan bankalara harç yatırılması istenmektedir. İskân için alınacaksa söz konusu apartman sakinlerinin hepsi tarafından bağımsız olarak harç yatırılması gerekmektedir. E-devlet üzerinden almak isteyenler başvurularını TKGM üzerinden yapmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ