Bankacılık Haberleri

Eft Nedir? Eft Nasıl Yapılır?

Eft Nedir? Eft Nasıl Yapılır?

Eft tanım olarak elektronik fon transferi yani elektronik ortamda para aktarımı işlemidir. Günümüzde para, hızlı gelişen dünya ve teknoloji ile birlikte her an ulaşılabilir olması gerekir. Bankalar da bu hız dünyasında var olan transferin en temel birimidir.

Eft İşlemi Nerelerden Sağlanır?

Banka müşterileri gereklilik halinde diğer bankalar ile para transferi yapılması ihtiyacı duyarlar. Transfer tüm bankalardan bağımsız ve tarafsız, haksız kazanç ve manipülasyonu önleyen Merkez Bankası üzerinden yapılır. Tüm işlemlerin sadece hafta içi mesai saatleri içerisinde yapılması gerekir. Eft işlemi EFT saatleri içerisinde 5 şekilde yapılır;

  • Hesabınızın bulunduğu ATM’lere giderek
  • Hesabınız bulunan banka şubesine uğrayarak
  • Hesabınıza ait İnternet bankacılığı kullanarak
  • Hesabınız olan bankanın telefon bankacılığı üzerinden talimat vererek
  • Hesabınıza ait akıllı telefon üzerinden mobil bankacılık işlemi kullanarak

Eft İşlemi İçin Hangi Bilgilere İhtiyaç Vardır?

Tüm bankalar kendi bünyelerinde vadeli veya vadesiz hesabı olan müşterilerine belirli numaralar verir. Eft yaparken kullanılan yöntemlerden ilki hesap numarası ile para aktarma işlemidir. Hesap numarası, şube kodu ve alıcının isim soyadı ile işlemimizi gerçekleştiririz. İkinci yöntem ise daha sık kullanılan İban ile transferdir.

34 haneli sadece kişiye özel numara sistemi olan İban no’su ile ilk yöntemdeki gibi aktarma işlemi yapılır. Bu yöntem daha kullanışlı ve hata ihtimali daha azdır.

Eft İşlemi Aşamaları Nelerdir?

Eft işlemi yapılması için bazı şifre ve bilgilere ihtiyacımız vardır. Öncelikle karar vermemiz gereken hangi yolu izleyerek Eft yapacağımızdır. Eğer ATM yolu ile yapılacaksa kart şifremizi ve paranın gönderileceği İban ve hesap numarasını bilmeliyiz.

Bankamatiğin gösterdiği yönlendirme tuşlamaları ile işlem yapabiliriz. Mobil ve telefon bankacılığı ile yapılacak Eft işleminde ise İnternet bankacılığı şifresi, müşteri numarası ve bağlı olduğu onay için gerekli akıllı cep telefonu da bulunması gerekir. Kredi Kartından EFT Havale yapılabilen işlemlerden birisidir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ