Bankacılık Haberleri

IPARD Projesi Nedir?

IPARD Projesi Nedir?

Kırsal kalkınma programı olarak adlandırılmakta olan IPARD projesi nedir? IPARD projesi, Avrupa Birliği tarafınca aday ülkelere ya da aday potansiyelindeki ülkelere destek sağlamak maksadı ile oluşturulmuş olan katılım öncesi yardım aracını ifade etmektedir. Katılım öncesi yardım aracı kapsamında bir bileşen olan kırsal kalkınma programı Avrupa Birliği’nin ortak tarım politikası çerçevesinde oluşturulmaktadır.

Bu kapsamda Avrupa Birliği ortak tarım politikası, IPARD politikası ile birlikte ilgili politikaların oluşturulması ve yönetiminin gerçekleştirilmesi hususunda uyum süreci hazırlıklarını ve politikaların iyileştirilmesini hedeflemekte ve destek sağlamayı amaçlamaktadır. IPARD projesi katılım öncesinde adayların ve potansiyel aday ülkelerin belirli ihtiyaçlarını ve önceliklerini göz önünde bulundurarak sürdürülebilir kalkınma konusunda gerekli kapasiteyi tesis etmeyi amaçlamaktadır. Diğer temel esas ise işletmeleri

Avrupa Birliği standardizasyonuna uygunlaştırmak ve standartlara yükseltmektir. IPARD projesi doğrultusunda uygulamaya tabi tutulan illerdeki süt ve et üretiminin desteklenmesi ve işletmelerin yeniden yapılandırılması üzerinde durulmaktadır. Topluluk standartlarına ulaştırılmasına yönelik yatırımlar hususu kapsamında tarımsal işletmelerin desteklenmesi söz konusudur.

Diğer yandan üretici grupların oluşumunun desteklenmesi gibi tarım ile balık ürünlerinin işlenmesi konusunda ve pazarlamasının tekrar yapılandırılması desteklenmektedir. Bu proje kapsamında yine süt ve süt ürünlerinin, meyve ve sebzelerin, et ve et ürünlerinin, su ürünlerinin pazarlanışı ve işlenişi desteklenmektedir. IPARD projesi nedir? Sorusunun cevabı genel olarak kırsal ekonomik faaliyetlerin iyileştirilmesi ve çeşitlendirilmesini, yerel ürünlerle küçük işletmelerin ekonomik açıdan geliştirilmesini, kırsal turizmin ve faaliyetlerinin geliştirilmesinin desteklenmesini ifade etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ