Bankacılık Haberleri

Sıfır Ev Satışları Ne Zaman Yapılır?

Sıfır Ev Satışları Ne Zaman Yapılır?

            Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Konut Satış İstatistikleri, 2018 Ocak ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre ilk defa satılan konut sayısında %0.3’lük bir artış yaşanırken, ikinci el konut satışlarında ise %2.9’luk bir artış yaşandığına işaret etmektedir.

Sıfır ve İkinci El Konut Piyasası Verileri

            İlk satışların, diğer bir ifadeyle inşaat çalışmaları henüz başlamamış ya da inşa çalışmaları halen devam eden binalar içerisindeki konutlar ile yapımı tamamlanmış olup, konut piyasasına ilk defa giren konutların, Ocak 2018 itibari ile toplam satışlar içerisinde%45.7’lik bir paya sahip olduğu da aynı çalışmada ortaya konmuştur. Konut satışlarının neredeyse yarısını oluşturan sıfır konutlara, alıcıların çoğu zaman daha ucuz satış fiyatları ile topraktan girmeleri mümkün olabilmektedir. Ancak satışa konu olan gayrimenkulü tamamlamadan paraları alıp kaçan müteahhitler ya da taahhüt olunduğu biçimde teslim edilmeyen projelere ilişkin hikayeler yaygınlaştıkça bu tarz mağduriyetler ile karşılaşmamak adına satış işleminin tapuda gerçekleşmesinden önce hem alıcıyı hem de satıcıyı koruyan bir tür tedbir uygulaması olarak anılabilecek ‘Satış Vaadi Sözleşmesi’ uygulanmaktadır.

 Satış Vaadi Sözleşmesi Nedir ve Nasıl Geçerli Olur?

            Sözleşmeye konu olan konutun satış bedeline dair taraflar arasında anlaşmaya varılmasının ardından ileride yapılacak kesin satışı garantileyen bir ön sözleşme olarak anabileceğimiz söz konusu işlemin geçerli olması için noter huzurunda gerçekleştirilmeleri gerekir. Ancak diğer şahıslara benzer bir sözleşmeyle aynı gayrimenkulün tekrar satışının önüne geçmek için sözleşmenin tapuya şerh ettirilmesinde fayda vardır.

Yasal Geçerlilik Süresi Nedir?

            Alıcı ya da satıcıdan birinin talebi, söz konusu ön sözleşmenin tapuda şerh ettirilmesi için yeterlidir. Bununla birlikte bu tarz sözleşmelerin geçerlilik süresi şerh tarihinden itibaren beş yıl ile yasal olarak sınırlanmış olup, bu süre içerisinde alım-satım tamamlanmazsa sözleşme tapu müdürlüğünce iptal edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ