BankalarGüncelNedir?Yatırım

Hazine Bonosu Nedir?

Risksiz bir yatırım aracı olarak bilinen ve devlet desteğini bünyesinde bulunduran bir yatırım modeli olarak hazine bonosu nedir? Sorusunun cevabı pek çok açıdan tanımlanabilmekte. Devletin kendi kısa vadeli borçlarını ödeyebilmek için borçlarına fon elde edebilmesi adına kurmuş olduğu hazine bonosu yatırımcılar için de bu kısa vadeli borcun ödenmesi için devlete kendi sermayesini satması anlamına gelmektedir.

Nedir bu Hazine Bonosu

Hazine bonosu nedir? Sorusuna cevaben Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi tarafından basılmış olan ve vade süresi minimum 1 yıl olmak kaydı ile Türk Lirası ya da döviz kuru üzerinden devlet borçlanması yapılan bir yatırım aracı olarak tanım yapılabilmektedir. Satılan kurum tarafınca belirlenmiş olan vadenin sonundaki bedel, bono sahibine ödenmekte ve bu şekilde gelir elde edilmektedir.

Ana Paraya Faiz

Bono sahibinin vade süresi bittiği zaman yatırmış olduğu anaparadan faiz elde etme durumu da söz konusu olmaktadır. Hazine müsteşarlığı tarafından basılmakta olan Hazine Bonosu ilk olarak Walter Bagehot tarafından hayata geçirilmiştir. Hazine bonolarının devlet güvencesi olduğundan ötürü en risksiz yatırım aracı olarak bilinmesi pek çok kişinin bu bono çeşidi üzerinden yatırım yapmasına olanak tanımaktadır.

Anlık Fon İhtiyacı Vatandaştan

Devletin fon ihtiyacını vatandaştan anlık olarak karşılaması hususunda kendisine daha sonrasında faizli bir şekilde geri ödeme yapması durumu hazine bonosunun literatüründe yer almaktadır. Hazine bonosunun alım ve satım işlemleri aracı kurumlar ve banka kurumları ile yapılmaktadır.

Turan Ay

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema eğitimi gören Turan Ay onlarca kurs ve seminer sertifikasına sahiptir. Banka, Kredi, Finansal Sorunlar açısından araştırmalar yaparak tüketicinin bilgisine sunarken aynı zamanda 1996 yılından bu yana bilişim hizmetinde çalışmaktadır. Kredici.net adresi gibi bir çok internet sitesinin kurucusudur.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bankalardan makmuzla alınan hazine bonoları karşılıksız satılmışsa…. Mevduat sayılmıyor tmsf garantisine degil

  2. Imar bankasını unutmamak lazım bütün kayıtdışı mevduat ödendi……hazine bonoların karşılığı yok diye zamanında odenmedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu