Bankacılık Haberleri

Kredi Kartı Ekstre Erteleme Nedir? Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Ekstre Erteleme Nedir? Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde tüketicilerin en çok başvuru yaptığı hususlardan birisi kredi kartı ekstre borcunu erteleme. Bu hizmetin olumlu ve olumsuz yönleri elbette bulunuyor. Fakat Banka ürünleri arasında bulunan kart borcu erteleme işlemi için de bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor.

Kart Borcu Erteleme Hesaplama

Kart borcunuzu ertelemenin en büyük dezavantajı diğer kredi ürünlerine nazaran erteleme faizinin çok yüksek oranlarda seyretmesi. Bir tüketici kredisi % 2,25 seviyesinden alabilirken ve bu seviyeyi 12 ve daha çok aylarda vadelere böldürebilirken ekstre erteleme işlemi en fazla 3 ay ile sınırlı ve bir ay erteleme için bile % 3,00 oranından fazla erteleme için peşinen faiz ücreti ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Kart borcunuzu ertelemek istemenizin nedeni borcunuzu ödeyemez durumda olmanız,  ödeme gücünüzün üstünde kalmasıdır. Bu nedenle en azından üç ay erteleme yapmak veya daha az süreli sizin rahatlamanıza neden olabilecek hususlar arasında. Belki faiz yüksek tutarda olabilir fakat size vereceği avantaj daha yüksek hissedileceğinden sizin için önemli bir adım haline gelecektir.

Kart Borcunu Ne Kadar Süre İle Erteliyorum

Kart borcunuzu ertelemenin bankalar arasında uygulama farklılığı yaşaması sizi de yakından ilgilendiriyor. Zira sizin kullandığınız kredi kartı Denizbank Bonus Kredi kartı ise 3 ay erteleme yaparak yanında kalan borcunuzu 9 taksitte ödeme imkanına sahip oluyorsunuz. Kredi faiziniz ise % 2,25 üzerinden veriliyor.  Fakat İş Bankası Maximum kredi kartı kullanıyorsanız burada ertelemeniz en fazla 3 ay oluyor ve 3 ay erteleme faiziniz ise % 7,50 olarak hesabınıza yansıyor.

Kredi Kartı Ekstre Borcunu Ertelemenin yapılabilmesi için asgari tutarınızı ödemeniz gerekiyor. Bu tutar ödendikten sonra kullandığınız bankacılık ürünü ile birlikte başvuru yapabiliyorsunuz. İnternet bankacılığı, mobil uygulama bu başvurularda mümkün. Banka şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz.

Asgari ödeme tutarının ödenmesinde gecikme olması halinde gecikmiş ödemeler için başvuru bankalar arasında alınmasa da, bu alınmayacak anlamına gelmiyor. Bankanın kendi bünyesinde bu başvurunuza olumlu cevap verilebilmesi de mümkün.

Harcama atlat, kart borcu ertele, ekstre erteleme isminde sunulan bu ürünü Başta Akbank Axess, Denizbank Bonus, Garanti Bankası Bonus ve İş Bankası Maximum ile HSBC Advantage bulunuyor. Kartların ertelenmesinde başvuru yapmadan önce mantıklı olan tüketici kredisi faizlerini kontrol etmek olur. Çünkü ihtiyaç kredilerinin faizleri erteleme faizlerine göre çok düşük tutarlarda olabilir. Burada da nakit olarak zarar etmemiş olur ve daha uzun vadelerde ödeme imkanına sahip olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ