Bankacılık Haberleri

Faiz Oranları Düşecek mi? Konut Kredisi Faizlerinde Düşüş Ne Zaman?

Faiz Oranları Düşecek mi? Konut Kredisi Faizlerinde Düşüş Ne Zaman?

Kredi faiz oranları düşecek mi sorusunun cevabını bugünlerde arayan öylesine çoğaldı ki. Bunun nedeni çok yükselen oranlar. Paraya ihtiyacı olan kişilerde dahil olmak üzere alımını kredi ile yapacak özellikle ev ve taşıt arayışındakilerin merakla beklediği husus kredi faizleri ne zaman düşer oluyor. Bu beklentiler içerisine giren emlak sektörü, otomotiv ve bankacılık daralan ekonomik durumdan çıkma çabası içerisinde. Bu duruma el atan hükümet ve merkez bankası önemli adımları beraberinde getirdi. Bu adımlar neticesinde kısa zamanda önemli sonuçlar alınsa da,  yeterli görülmeyen bir çok husus bulunuyor. Bu hususların yerine getirilmesi için zamana ihtiyaç olduğu sürekli yineleniyor olsa da, beklentilerin sonu yok.

Kredi faizleri son dönemlerde en hızlı ve en yüksek seviyelerine yükseldi. Bu durum elbette tüketiciyi yakından etkiledi ve fırsat bilenler tarafından enflasyon da beraberinde yükseldi. Bankalar artan faiz oranları ile kredi vermek istemezken tüketicilerde kredi çekmekten kaçınır hale geldi. Fakat bu durum için atılan adımlar zaman içerisinde kendisini gösterdi. Uzun süredir düşme ivmesi içerisinde olan kredi faizleri yine zamanla daha çok düşebilir.

Ev alımı arayışında olan kişilerin merakla beklediği konut kredisi faizleri ne zaman düşer sorusunun cevabına devlet bankaları bir nebze olsun destekte bulundu ve anlaşmalı kurumlar için oldukça düşürüldü. Bunun yanında tapu harçlarının indirilmesi de önemli avantaj sağladı ve emlak piyasasında da sevinçle karşılandı.

Kredi Faizleri Ne Zaman Düşer?

Türkiye yükselen faizler yerini ılımın bir ortama bıraktı. Zaman içerisinde mevcut tüketici kredileri, taşıt kredileri ve konut kredilerinde düşme oluşması beklentiler arasında. Bu beklentiler içerisinde en büyük gözlenen banka ise Ziraat Bankası.

Kredi kartı kullananların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu da borçlu sayısının artmasına ve ödeme zorluklarının başlamasına sebep oluyor. Kredi kartı sahipleri borçlarını ödemekte zorlanınca, Ziraat Bankası tarafından birleştiren ihtiyaç kredisi adı verilen bir çözüm yolu ortaya atıldı. Bu sayede kredi kartı sahipleri, borçlarını gelirleriyle orantılı bir şekilde birleştirme ve ödemek imkanı bulacak.

Birleştiren İhtiyaç Kredisi Nedir?

Ziraat Bankası tarafından kredi kartı sahibi olan ve borcunu ödeyemeyen vatandaşlara sunulacak olan birleştiren ihtiyaç kredisi, borçluların gelirlerine uygun bir ödeme planı çerçevesinde kredi kartı borçlarını birleştirmesine imkan tanıyacak.

Birleştiren İhtiyaç Kredisinde Gereğinden Fazla Para Çekmek Mümkün Mü?

 Birleştiren ihtiyaç kredisi ne yazık ki böyle bir imkan sunmuyor. Bunun yerine borçlulara kredi kartlarının borcunu ödeyecek kadar para sunuluyor. Daha da avantajlı olan tarafı ise kredi kartı borçlarının birleştirilmesi ile birlikte tüm borçların ödenmesi ve sonrasında düzenlenecek bir ödeme planı sayesinde, düşük faiz altında birleştiren ihtiyaç kredisi için ödeme imkanının sağlanması.

Birleştiren İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Nedir?

 Birleştiren ihtiyaç kredisi için faiz oranları 24 ay için aylık olarak yüze 1,10 ve 60 ay için aylık olarak yüzde 1,20 olarak belirlenmiş durumda.

Birleştiren İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

 Birleştiren ihtiyaç kredisi başvurusu için 31 Aralık 2018’e kadar yapılan kredi kartı borçları ve gecikmede olan borçlar için başvuru imkanı tanınıyor. Bunun için kredi kartı esktreleri ile bankaya başvurabilir ve birleştiren ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Son olarak borcun ödenmesi durumunda ilgili kartın kullanıma kapatılacağını belirtmekte fayda var.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ