Bankacılık Haberleri

Garanti BBVA Bankası Kimin Kim Kurdu Sahibi?

Garanti BBVA Bankası Kimin Kim Kurdu Sahibi?

Garanti Bankası adı altında 1857 yılında kurulmuş olan banka çoğunluğu Sabancı ve Koç grubunun hissesine sahip bir ortaklıktan oluşuyor. 1983 yılında Doğuş grubuna satıldı. Doğuş grubu 2005 yılında General Electrik’e satış yaptı. Finansal sorunlar yaşayan General Electrik ise 2011 yılında dar boğazdan çıkmak adına bankayı İspanyol BBVA grubuna sattı. 2017 yılında hisselerin çoğunluğunu alan BBVA toplamda % 49,85 hisse ile en büyük hissedar oldu. Bu nedenle de bankanın tüm şubelerinde tabelalar değişti ve Garanti BBVA olarak hizmet vermeye başladı.

İspanyol BBVA’nın oldu.

İspanyol BBVA dünya bankacılık sektöründe önemli bir paya ve öneme sahip. Nitekim 31 ülkede faaliyet gösteren bankanın 51 milyondan fazla müşterisi bulunuyor. Bu istatistikler ile İspanya’nın en büyük ikinci Meksikanın ise üçüncü büyük bankası konumunda bulunuyor. Garanti BBVA’daki payı % 49,85. Banco Bilbao Vizcaya Argentiria (BBVA) açılımı ile İstanbul Borsa’ında da dolaşım oranı % 50,06.

Banka, Sigorta, Faktoring Hizmeti Veriyor.

Milyonlarca müşteriye sahip bankanın yaklaşık 110 bin çalışanı bulunuyor. Türkiye’de kurulmasının ardından konsolide aktif büyüklüğü ile ülkenin ikinci büyük özel bankası konumunda. Kurumsal, Ticari, Bireysel, KOBİ ile özel bankacılık yatırımlarında faaliyet gösteriyor. Garanti BBVA Aynı zamanda emeklilik, hayat sigortası, faktoring gibi hizmetlerinin yanında Romanya ile Hollanda’da iştirakleri bulunuyor.

Türkiye’de 16 Milyon Müşteriye Sahip.

Garanti BBVA’nın Türkiye’de 922 şubesi bulunuyor. Bu mecralarda 19 bin çalışanı ve yaklaşık 16 milyon müşteriye sahip. Kıbrıs’ta 7, Malta’da ise bir şubesi olan bankanın aynı zamanda Şangay, Düsseldorf ve Londra’da temsilcilikleri var.

Garanti BBVA Merkezi

Ankara’da kurulmasına karşın merkezi İstanbul’da olan Garanti BBVA’nın adresi Nispetiye Mahallesi, Aytar Caddesi, No.2 Beşiktaş İstanbul. Dijital bankacılık sektöründe önemli arge çalışmaları olan bankanın igaranti ve mobil bankacılık uygulaması internet bankacılığı üzerinde ön planda. Geçtiğimiz aylarda tabelalarını değiştiren banka yeni logosu ile bir süreç yaşadı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ