Bankacılık Haberleri

Ek Ders Ücretinden İcra Kesilir mi?

Ek Ders Ücretinden İcra Kesilir mi?

Ülkemizde devlet memuru olarak görev yapan ve ek ders ücreti alan binlerce personel bulunmaktadır. Bu personellerin 850 bin kişisi öğretmen iken, ülkenin her bir ilçesi ve köyünde görev yapan cami imamları ve imam hatip görevlileri de ek ders ücreti tahakkuk ettirilen personellerin içerisindedir.

Son birkaç yıl öncesine kadar sadece öğretmenlere maaş karşılığı ve maaş dışında ek ders ücreti verilebiliyorken yapılan düzenlemeler neticesinde Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak çalışan personellerde ek ders ücreti almaya hak kazandılar.

Ek ders ücretleri personele aylık olarak tanzim edilir ve her ay’ın başında yapılan hesaplamalar ile ödemesi yapılır. Bu anlamda maddi açıdan ek ders ücretini yatırılmasını bekleyen personel sayısının milyonları geçtiğini söylemek mümkün. Bu anlamda ücret tahakkuk ettirilen personelin zaman içerisinde ödemelerinden kaynaklanan sorunlar nedeniyle icra verildikleri ve maaşlarına haciz konulduğu bilinmektedir. Fakat maaşına haciz konulan ve ek ders ücreti alabilen kişilerin merak ettiği hususlardan birisi de aldıkları ek ders ücretine icra konulur mu sorusudur.

Ek Ders Ücretlerinden İcra Kesilir mi?

Bu soruya elbette icrası bulunan kişiler cevap aramaktadır. Maşında haciz bulunan Öğretmen ve Cami İmamlarının merak ettiği bu soruyla ilgili bir çok yorumlar yapılmaktadır. Fakat kısaca cevap vermek gerekirse Ek ders ücretleri üzerinden icra kesintisi yapılabilmektedir. Bu kesintinin oluşması için ise bazı adımların atılması gerekir.

Kesintinin yapılması ile ilgili resmi düzenleme oldukça eski bir kanun olan İcra ve İflas Kanununca yapılmıştır. 1932 tarihli yasanın 83. Maddesinde bu kesintilere yer verilmiştir. Buradaki kesintiye mahal bırakacak kalemler ayrıntılı olarak yazılmış ve kısacası icra memurluklarının gerekli gördüğü takdirde, gerekli görülebilecek miktarlarda kesinti yapılmasının yolu açılmıştır.

Ek Dersten Nasıl İcra Kesilir?

Kişinin diğer ek gelirlerinden icra kesintisinin uygulanabilmesi için alacaklı kişi borçlu olan kişinin gelirinin yüksek olduğunu, yaşamını idame ettirecek ücretin fazlasını kazandığına dair dava açması gerekir. Açılan dava sonucunda hakim kesilmesi hükmüne varırsa alacaklı çıkan karar ile birlikte İcra Müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekir.

Ek Ders Ücretinden Kesinti Yapılır mı? Sorusuna yanıt veren İcra ve İflas Kanununa göre talep doğrultusunda adli makamlarca alınacak kararlar sonrasında kişinin diğer gelirleri üzerine de haciz işlemi yapılabilir.

İcra Kesintileri Ne Kadar Yapılıyor?

Burada borçlu ve çalışan kişinin gelirinin miktarı çok önemlidir. Net bir kesinti miktarı bulunmaz. Fakat kişinin gelirinin dörte birine icra konulur. Burada kişinin geliri 2 bin lira ise 500 liralık bir kesinti uygulanırken, asgari ücretli olan kişinin ve maaşı bin 400 lira olan kişinin kesintisi ise 350 lira olarak yapılır. Bu ücretin dışında kişinin geliri bulunmuyorsa daha fazla bir kesintiye maruz bırakılmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ