Bankacılık Haberleri

Kredim Neden Onaylan mıyor? Kredi Red Çözüldü

Kredim Neden Onaylan mıyor? Kredi Red Çözüldü

Kredi ihtiyacı önem arz etmesine rağmen başvuru yaptığı her bankadan olumsuz cevap alan tüketicilerin kendilerine sordukları en önemli soru kredim neden onaylanmıyor oluyor. Evet krediniz onaylamıyorsa bunun nedenini kendinizde aramanız en mantıklı adım olabilir.

Bankalara kredi için müracaat ettiğinizde kredi müracaatınız onaylanmıyorsa bunun farklı nedenleri olabilir. Bankalar ticari işletmeler olduklarından dolayı bütün ticari işletmeler gibi her zaman kar yapmayı isterler. Bu nedenle kredi kullandıracağı müşterileri ile ilgili sorunlar yaşamadan kullanılan kredinin günü gününe yatırılmasını isterler. Bunun sonucunda hem müşteri kazanırlar hem de ticari karlarını yapmış olurlar. Bankalar kendi açılarından riskli gördükleri işletmeyi zarara uğratacak müşterilerle çalışmak istemezler. Bakalım bu riskli müşteriler kimler;

Riskli Tüketicilerden Birisi Olabilirsiniz.

Eğer herhangi bir bankadan kredi aldınız ve bu krediyi ödeme zorluğu çektiyseniz yani zamanında ödeme yapmadıysanız kara listeye alınmış olabilirsiniz bu durumda kredi başvurunuzun onaylanmaması için sebeplerden biri olabilir.

Başka bir sebep ise; KKB (Kredi Kayıt Bürosu) kaydı olmaması daha önce hiçbir şekilde bankalarla işiniz olmadı ise dolayısıyla kaydınızda olmayacaktır. Bu da sizin için bir avantaj değil dezavantajdır. Çünkü bankanın sizinle ilgili bir bilgisi yok ise size kredi vererek riske girmek istemez veya KKB tarafından yapılan puanlamada puanınız düşük ise buda size kredi verilmeme sebeplerinden biri olabilir.

Geliriniz Kredi Almanıza Mani Olabilir.

Bir başka sebep ise gelirinizin yetersizliğidir. Beyan ettiğiniz gelir belgesi ile çekmek istediğiniz tutar taksitleri arasındaki fark fazla değil ise banka bu durumu ödeme zorluğu yaşanacağından dolayı kendine risk görebilir ve bu nedenle krediniz onaylanmayabilir.

Diğer bir sebep; Başvuru esnasında eksik ve yanlış evrak beyan edilmesi.  Bankalar yapmış oldukları istihbarat sonrasında beyan etmiş olduğunuz evraklarda bir yanlışlık tespit ederlerse krediniz onaylanmaz. Eksik evrağınız ise banka tarafından belirtilen süre içerisinde tamamlanmaz ise başvurunuz işlemden kaldırılır dolayısıyla kredi alamazsınız.

Farklı Bankalara Olan Borçlarınız

Diğer bir sebep birden fazla bankaya aynı anda müracaat etmek. Bankalar kendi kullandıkları ağ üzerinden başka bankaya müracaatınızı tespit etmesi halinde sizi değerlendirmeye almazlar ve kredi alamazsınız.

Bu şekilde liste uzayıp gider bunların yanında kredi kartı borcunuzun olması veya kredi kartı borcunuzu ödeyememeniz, vergi borcunuzun olması, birine kefil olduysanız o kişinin borcunu ödememesi, herhangi bir sebepten dolayı icralık olmanız veya çeklerinizin zamanında ödenmemesi, protesto edilen senedinizin bulunması, iflas etmiş olmanız, müracaat esnasında gelirinizi yanlış beyan etmeniz ve bu durumun tespit edilmesi veya müracaat esnasında sizin için kefil olan kişinin durumu da kredinizin onaylanmasını engelleyen sebeplerden olabilir.

Kredilerimin Onaylanması İçin Ne Yapmalıyım?

Finans kuruluşlarından borç alabilmenin en kolay yolu bankalar ile olumlu bir alışverişinizin olmasından geçmektedir. Yani bankalara olan borcunuza sadık olmalı, vadesi gelen borçlarınızı gününde yatırmalı hatta vadesi gelmeden yatırarak bankaların nezdinde borcuna sadık müşteri imajı vermelisiniz.

Kredi kartı kullanıyorsanız en azından asgari ödeme tutarını son gününü geçirmemek kaydıyla ödemelisiniz ki, bankaların en çok sevdiği şey borcun kapatılmadan asgarisinin yatırılmasıdır. Sürekli gününde ödenen borçlar sayesinde sizlerinde kredi bilitesi yükselir ve bankalar sizleri kredi vermeye değer müşteri kategorisine alırlar. Bu nedenle maddi konularda yapacağınız hatalar sürekli sizi takip edeceğinden adımlarınızı her an krediye ihtiyacınız olacakmış gibi atmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ