Bankacılık Haberleri

Gelir Testi Nedir Nereye Nasıl Yapılır?

Gelir Testi Nedir Nereye Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında vatandaşların sağlık sektöründen yararlanabilmesi amacıyla gelir testi yaptırması gerekiyor. Vatandaşlar ilk etapta duyduklarında bu Gelir Testi nedir nereye nasıl yapılır sorusu soruyor.

Gelir Testi Nereye Yaptırılıyor?

Gelir testleri ikametinizin bulunduğu İlçe Kaymakamlıkları bünyesinde bulunan fakat direk Aile ve Sosyal Politikalar Bankalığına bağlı olarak çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca (SYDV) yapılmaktadır. Buraya iki fotoğraf ve kimliğiniz ile gitmeniz halinde vakıf personeli sizinle ilgilenerek test amaçlı başvurunuzu almaktadır.

Başvurular Vakıfların yoğunluğuna göre form tanzim edilerek yada çevrim için sistem üzerinden dijital ortamda doldurularak alınıyor. Burada gerekli bilgilerin doldurulması neticesinde başvuru sahibi bilgilerin doğruluğunu imzası ile teyit ediyor ve fotoğrafları ile kimlik fotokopisini Vakıf kurumuna teslim ediyor. Vakıf aldığı dosyayı inceledikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderiyor.

Gelir testlerinde amaç kişinin gelirinin tespitidir. Asgari ücretin üçte birlik kısmını aşan gelirlerin tespiti ile kişinin prim ödemesi yapması gerekiyor. Bu pirimin ödenmesinde amaç sağlık sektöründen ücretsiz muayene olabilmek. Fakat test sonucu azami ücretin üstünde geliri olan kişiler prim ödemek zorunda kalıyor.

Genel Sağlık Sigortası Primi Ne Kadar?

2018 yılında belirlenen prim tutarları 81 TL. Azami bu primin ödenmesi için kişinin oturduğu evde ikamet eden herkesin geliri hesaplanıyor. Bu gelirin kişi başına bölünmesi sonucu çıkan tutar asgari ücretin 1/3’nden fazla ise prim ödemesi isteniyor. Düşük ise prim ödemesine gerek kalmıyor. Güncel bu azami rakam ise 676 TL.

Gelir Testinizi Sorgulayın

Geçmiş dönemde zorunlu olan bu test işlemi artık günümüzde otomatik olarak ta yapılabiliyor. Kişiler ise bu testin sonucunu ve borcunun olup olmadığını merak ediyor. Gelir testinizi sorgulamanız için yapmanız gereken husus E-devlet şifresine sahip olmanız. Buradan yapacağınız giriş ile birlikte gelir testi sorgulama sayfasından istediğiniz sorgulamaya ulaşabiliyorsunuz. Şifreniz bulunmuyorsa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı il müdürlüklerinden yada SGK il Müdürlüğünden prim borcu olup olmadığınızı sorgulayabilir ve öğrenebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ