Bankacılık Haberleri

Yeşil Kart Sigortasıyla İlgili Motorlu Taşıt Bürosu Ödemeleri

Yeşil Kart Sigortasıyla İlgili Motorlu Taşıt Bürosu Ödemeleri

Türkiye’de en çok tercih edilen ulaşım yolu kara yoludur. Gelişen teknoloji ve ulaşım olanaklarıyla birlikte sadece şehirlerarası değil ülkeler arasında da ulaşım oldukça yaygınlaşmış durumda. Gerek yurt dışından gelen turistler gerek yurt dışına giden Türk’ler kendileriyle birlikte kaza ihtimalini de götürüyor. Buna benzer durumlarda yaşanacak kaza ile ilgili ödemeler için yeni bir sigorta türü oluşturuldu. Bu sigorta sayesinde yurt içi ve yurt dışında gerçekleşen kazalar da ödeme kolaylığı sağlanması planlanıyor.

Yeşil Kart’ın Türkiye’de ki Temsilcisi Kimdir?

Herhangi bir şekilde yabancı ülkede kazaya karıştıysanız ödemeleriniz kaza yaptığınız ülkenin yasal düzenlemeleri ve limitlerine göre gerçekleştiriliyor. Yeşil Kart sigortasına şu anda kayıtlı olan ülke sayısı 46. Türkiye’de Yeşil Kart sigortasının uygulamasını sağlayan birim Motorlu Taşıt Bürosu’dur. Yeşil Kart’a sahip olan bireylerin yaptığı kazalarda ortaya çıkan hasar bedelini Motorlu Taşıt Bürosu tespit edip ödemeleri gerçekleştiriyor, ödemeler için sigorta şirketiniz ile iletişime geçmenize gerek kalmıyor.

Yeşil Kartı Hangi Durumda Yaptırmak Zorunda Değilim?

Ülkesinin sigorta şirketinden Yeşil Kart sertifikası alan bireyler uygulamanın gerçekleştiği herhangi bir ülkeyi ziyaret ettiği takdir de Yeşil Kart almalarına gerek kalmıyor. Bu durum aynı şekilde Türkiye’den başka ülkeye giden bireyler içinde geçerli. Türkiye plakalı araçların yurt dışına çıktığı takdir de ülkesinden Yeşil Kart sertifikası almışsa yeniden sertifika almalarına gerek kalmıyor.

Hasar Bedelimi Nereye Bildirmeliyim?

Bu süreç bütün ülkeler de aynı işlemekte. Eğer bir ülkeyi Yeşil Kart sertifikanız varken ziyaret eder ve trafik kazası geçirirseniz hasar bedeliniz için ilgili ülkenin Motorlu Taşıt Bürosu’nu ziyaret ederek hasarınızın ödenmesini talep edebilirsiniz. Sizlere en geç 14 gün içerisinde geri ödeme yapacaklardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ