Pratik Bilgiler

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi?

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi? Bankalar, ihtiyaç listesinin sürekli olarak kabardığı günümüzde kişilere yardımcı olmak için birçok farklı yöntem belirlemiştir. Bu yöntemlerden en önemlisi ve en çok tercih edileni de kredi vermektir. Kişiler, aniden ortaya çıkan bir ihtiyaç için de kredi çekebilir, bir yatırım yapmak için de. Bu yüzden de bankalar kredilerini insan ihtiyaçlarını en geniş şekilde karşılayacak biçimde esnetmişlerdir. Artık kredi almak çok kolaydır. Adınız kara listede değilse ve gerekli güveni sağlayabiliyorsanız, bankalardan kredi almanız muhtemeldir. Kredi almak bu kadar kolay olsa da, bir de bunun geri ödeme süreci olacaktır. Kredi alan insanların çoğu, bu düzeni sağlayamamakta ve en sonunda kendilerini bir borç sarmalının içerisinde bulmaktadır. Bu yüzden kredi çekmek; her ne kadar birçok avantajı içerisinde barındırıyor olsa da, aslında düzensiz kişiler için oldukça önemli bir risk barındırır.

Kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi?

Kredi borcu, öncelikle sözleşmesini imzaladığınız anda ödeme planlarına entegre edilir. Bu sayede uzun vadeli ve düşük faizli borç planınız olacaktır. Ödemeleriniz düzenli devam ettiği takdirde herhangi bir sıkıntı görülmeyecektir. Fakat, siz ne zaman borçlarınızı ödeyememeye başlarsanız, işte asıl sorun o zaman başlayacaktır. Kredi borçlarını ödememeye başladığınız andan itibaren, ilgili banka size ulaşır ve borcunuzu ödemeniz için telkinde bulunur. Ödeme planında belirtilmişi olan taksitleri 3 ay boyunca ödememeniz halinde, banka yasal takip süreci başlatabilir. Bu süreçte borçların tahsil edilmesi için artık dosyanız avukata verilecektir. Avukat sizi arayarak borcunuzu ödeyip, ödemeyeceğinizi sorar. Kabul etmeniz halinde size daha uzun vadeli bir kredi ödeme planı hazırlanabileceğini bildirir. Tüm bunları kabul etmemeniz halinde avukat sizi haciz ile tehdit edebilir. Önceden kredi borcu yüzünden eve haciz gelmekteydi. Fakat değişen kanunlarla beraber eve haciz gelmemektedir. Haciz konusu artık ilgili banka ve avukatı tarafından bir çeşit gözdağı vermek için kullanılmaktadır. Sizin ‘haciz korkusu’ ile beraber borcunuzun ödenmesini sağlamaya çalışırlar. Hatta bu yüzden eve keşif için görevli kişiler bile yollanabilir.

Tüm bu çetrefilli yollara gitmektense, kredi alan kişiler borçlarını düzenli ödemeleri halinde finansal sürekliliklerini sağlayacaklardır. Ödeme gücünün üstünde alınan krediler her zaman büyük bir problem olacaktır. Bu yüzden, kredi alınırken iyi düşünülmeli ve ödeme gücünün üzerindeki bir rakam kredi olarak istenmemelidir.

Turan Ay

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema eğitimi gören Turan Ay onlarca kurs ve seminer sertifikasına sahiptir. Banka, Kredi, Finansal Sorunlar açısından araştırmalar yaparak tüketicinin bilgisine sunarken aynı zamanda 1996 yılından bu yana bilişim hizmetinde çalışmaktadır. Kredici.net adresi gibi bir çok internet sitesinin kurucusudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu