Bankacılık Haberleri

Türk Telekom Hattına Kredi Nasıl Alınır?

Türk Telekom Hattına Kredi Nasıl Alınır?

Türk Telekom Hattına kredi tamamen cep telefonu cihazı alım ve satımı ile sunulan bir finans desteğinden ibarettir. Yasal bir zemin üzerine oturtulmuş olup gerekli izin ve onaylar alınmıştır. GSM firmasına bağlı bayiler aracılığı ile imzalayacağınız sözleşme şartları dahilinde kredinizi satacağınız cep telefonu bedelinden alırsınız.

Türk Telekom Hattına Kredi

Gelişen piyasa koşulları hem kredi ürünü tanımlayan firmalara hem de krediyi alacak olan kişilere zorunlu şartlar sunuyor. Bu zorunlu şartların oluşmasında ise kredi alamama durumu yatıyor. Nakit ihtiyacı olan kişiler bir anlamda sağlayacağı avantajları nedeniyle faizini ve masraflarını görmezden gelebiliyor. Yani anlık olarak karşılamak için tüm şartları kabullenmiş olabiliyor. Buna rağmen bankalar kredi ürünü vermekten kaçınıyor ki. Bunda da haksız değiller. Çünkü almış olduğu borçları zamanında ödemedikleri gibi bu kişiler hiç ödeme de yapmayabiliyor. Bu durum kişinin kredi yasağı almasına kadar gidiyor olsa da özellikle bu kişilerin kredi ihtiyaçlarının karşılanması için farklı yollar gözettiği de bir gerçek.

Faturalı Hatta Kredinin Hikayesi

Bankadan kredi alamayan kişinin başvurduğu hususlardan birisi senetle para gibi tefeci denilen kesimden paralar alma yoluna gitmesi. Bu durumun yasal olmaması, her zaman alabilme durumunun oluşmaması, her yerde bulunmayabilirliği ve alınsa dahi çok yüksek tutarlarda geri ödemelerinin olması gibi bir çok dezavantajı bulunuyor.  Kaldı ki tefeci denilen kişilerden para alımı yasal olarak sunulan bir hizmet değil. Bu nedenle talepler karşılansa dahi yasal olarak krediyi alan ve veren kişinin yasal dayanakları olmadığı gibi onları koruyacak bir yasal zeminde bulunmuyor. Bu gibi aşamalardan uzak olarak para ihtiyaçlarının yine kanuni yollardan kurulan kuruluşlar ve finansal yapılardan alınması gerekir. Bu anlamda boşluğu dolduran bir husus gündelik kullanılan ihtiyaçların faturaları üzerinden kredi tahsisi ile doldurulmaya çalışılmış durumda. Bu kullanıma en uygunu ise cep telefonları ile kullandığımız GSM hatları üzerinden gerçekleştirilmeye başlandı.

Neden Türk Telekom Hattına Kredi

Türkiye de telefon adına geçmişten bu yana en büyük hizmeti veren Telekom kendi alt yapısı içerisinde geliştirdiği GSM, İnternet, Tivibu ve yerel sabit telefon hatları milyonlarca kurum ve kuruluş ile gerçek kişilere hizmet veren bir kuruluş. Bu anlamda başı çeken Türk Telekom Hattı Üzerinden kredi tahsisi son yıllarda yapılan en çok işlemler arasında bulunuyor. Yaklaşık 35 milyon kullanıcıya tekil fatura ile ulaşan büyük bir camiayı oluşturan firma gerekli şartların taşınıyor olması halinde gerekli şartlarda kredi imkanlarını sunmaya başladığında bir bakıma beklentileri de karşılamış oldu.

Türk Telekom hattı ile fatura kesilen kişiler kredi alımı başvuru yapmasında en büyük etken özellikle sosyal medya üzerinde hat üzerine kredi verildiğinden bahisle sunulan reklamlar. Aslında bu durum böyle değil. Türk Telekom hat üzerinden krediyi sadece telefon alımları için sunuyor. Bu telefonlarda Türk Telekom bayileri üzerinden satışa konu olan cep telefonları ve modelleri için geçerli bir işlem. Fakat size sunacakları iddia edilen kredilerin tahsisi yine telefon satışı yapılmış gibi gösteriliyor olsa gerek ki nasıl nakit para ile karşılandığı merak konusu diyebiliriz.

Vade de Kısaltma Yapıldı

Eylül 2018 tarihi öncesine kadar kredi kartına taksitle satışı yasaklanan cep telefonlarının hat üzerinden taksitle satışları 36 ay vadelere kadar çıkartılıyordu. Tamamen tüketicinin haklarını korumak maddi olarak çıkarlarını gözetmek adına çıkarılan karta taksitle satış konusu hat üzerinden satışlar ile aşıldı . Bu durum yasal olarak hazırlanan yönetmelik sonrası 1 Eylül 2018 tarihinden itibaren altı taksite kadar indirildi. Bu durumda vadede azalmış oldu ki, faturalı hat üzerinden kredi tahsislerinin vadesi altı ay ile sınırlandırılmış oldu.

Krediye Başvuru ve Alımı Nasıl Oluyor?

Türk Telekom Hattı Kredisine başvurular tamamen Türk Telekom bayileri üzerinden yapılıyor. Bu bayilerin gerçek bayiler olması şart. Yan kuruluşlarında bulunduğu bazı bayilerden alım söz konusu olamıyor. Bayi sizin telefon numaranızı alarak telekom sistemi üzerinden başvurunuzu yapıyor. Burada en az bir yıllık hat olması ilk şart. Başvuru ile birlikte yine kişinin kredi skoru gibi hususlar ile hattına ait fatura ödemeleri dikkate alınarak kişiye mesaj yoluyla doğrulama kodu ile birlikte onay veriliyor. Burada illa herkese bir onay verilecek diye kaide yok. Yani başvurunuz olumsuz da yanıtlanabiliyor. Buradan sonra beğendiğiniz telefonu alıyorsunuz ve bu telefona ait fatura size kesilerek anında teslim ediliyor. Ödemeleri ise faturanıza aylık olarak yansıdığı için buradan aylık taksitler halinde ödemeleriniz kalıyor.

Ödemeler Nasıl Yapılıyor?

Almış olduğunuz telefon için ödeyeceğiniz kredi taksitleri faturanıza yansıtılıyor. Buradaki husus tamamen yasal. Çünkü bu tür işlemlerin yapılması için BDDK dan izin alınmış olması şart. Cebinize gelen SMS onayı ile yapacağınız sözleşme neticesinde kredinizi alıyorsunuz. Almış olduğunuz hatta ait borç başka hatta aktarılmadığı gibi borcun bitimine kadar hattınızı Türk Telekom hattında tutmanız ve kapattırmamanız gerekiyor. Bu taahhütler içerisinde sunmuş olduğunuz bir kullanım sözü olarak geçiyor.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Önceki dönemlerde makul fiyatlardan diyebileceğimiz tutarlar ile satışı konu olan cep telefonları geldiğimiz noktada 10 bin lira gibi yüksek tutarlara neden oluyor. Bu yükseklikteki telefonların alımı ve kullanımını yapan kişilerin geliri olmamasına rağmen alma talepleri tartışılır bir durum. Devletin tüketiciyi koruma amaçlı olduğu adımlardan bir tanesi kişilerin uzun soluklu borçlanmaması idi. Bu nedenle kredi kartları ile taksit yasağı getirildi. Fakat zamanla daralan cep telefonu satışları tam anlamıyla GSM firmalarına yaradı. Teknoloji mağazalarının satışları düşerken faturalı hat ile hizmet sunan kişilerin satışları patlamış oldu. Burada alacağınız telefon bedeline uygun olarak kredi tahsisi sağlanıyor ve bu bedel üzerinden kredinizi alabiliyorsunuz. Bunun için net bir rakam söylemek yanlış olabilir.

Yeni Hat Aldım Türk Telekom Hattına Kredi Alabilir miyim?

Hayır alamazsınız. Bir yıllık aboneliği olan ve son üç ay boyunca ödemelerinde bir tutarsızlık olmayan kişilerin başvuruları olumlu yanıtlanıyor.

TTNet hattım var kredi alabilir miyim?

Türk Telekom çatısı altında verilen hizmetin bir parçası olan TTnet kullanıcıları aylık düzenli faturalarına yansıtılacak taksitler eşliğinde bu kredi imkanından faydalanabiliyor.

TİVİBU hattım var kredi verirler mi?

Yazımızda da belirttiğimiz üzere TTnet, TİVİBU ve Türk Telekom hattı kullanan kişiler ortak yapılardır ve hepsi üzerinden kredi alabiliyorsunuz.

Ödenmemiş Faturam var, Kredi Alabilir miyim?

Son üç aylık fatura ödemelerinizde düzensizlik olması başvurunuzun reddedilmesi anlamına geliyor. Zira bununla birlikte kesilen faturanızın son ödeme tarihi gelmemiş olsa dahi bu faturayı ödemenizi tavsiye edebiliriz. Kaldı ki başvurunuzun reddedilme ihtimali yüksek oluyor.

İnternet Üzerinden Faturalı Hatta Kredi Başvurusu

Dijital ortamlardan başvuru imkanları açılan internet siteleri üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Bu internet sitelerinde iletişim telefon ile sağlanırken adres ve bu işlemi alma ile hizmeti vermek için yasal bir kuruluş olduklarına dair bir dayanağınız olmuyor. Bu konunun tartışılması gerekir. Yine de başvuru yapmak istiyorsanız sayfaları üzerinde formu doldurmanız yeterli oluyor. Arkasından firma sizi arıyor, değerlendirmeye alıyor ve sonuçlanması sonrasında hemen kredinizi kullanıyorsunuz. Fakat daha öncede belirttiğimiz üzere Türk Telekom Hattı Üzerinden Kredi tamamen alacağınız cep telefonu bedeli olarak sunuluyor.

Faturalı Hatta Kredi Yasal mı?

Bu durum tamamen yasal. BDDK üzerinden alınan onay ile hizmet veriliyor. Sadece cihaz alımı için kuruma bağlı bayi aracılığı ile sözleşme imzalanıyor ve ödemeleriniz hattınıza tanımlanıyor.

Faturalı Hatta Kredi İçin Kefil İstenir mi?

Hattınız üzerinden alacağınız cep telefonu için kullanacağınız krediler için herhangi bir kefil sunmanıza gerek kalmıyor. Bu anlamda aracı bir banka olmaması da avantaj denilebilir.

Bu Sisteme Güvenebilir miyim?

Yazımızda da belirttiğimiz üzere tamamen yasal bir işlem. Bayi ile imzaladığınız sözleşme neticesinde cihaz alımı ve satımı yapmış oluyorsunuz. Bu sayede finansman sağlanmış oluyor ki güvenmemek adına bir engel kalmıyor. Kredi alma finans kuruluşlarının vermiş olduğu bir hizmet. Ancak son yıllarda gelişen olaylar neticesinde piyasada Türk Telekom Hattına Kredi alınabilme yolunu açmış.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ