Bankacılık Haberleri

Dul Aylığı (Maaşı) Nedir? Nasıl Bağlanır ve Şartları Nelerdir?

Dul Aylığı (Maaşı) Nedir? Nasıl Bağlanır ve Şartları Nelerdir?

Dul Aylığı (Maaşı) Nedir?

Dul aylığı yani diğer bir tabir ile dul maaşı, eşini kaybetmiş ve başka herhangi bir şekilde gelir elde edemeyen kişilere bağlanan ve her ay devlet tarafından yardım adı altında ödenen ücrettir. Halk arasında dul aylığı olarak adlandırılan ödeneğin aynı zamanda maaş kapsamı altında ödendiği bilinmeli ve maaş bağlanan kişinin gelirinde düzenli bir artış sağlanmadığı sürece ödeneceği hatırlatılmalıdır. Dul maaşı alan kişiye ayrıca devletimiz sosyal sağlık güvencesi de yapmaktadır bu sebeple kişi hastanelerden ücretsiz bir şekilde faydalanabilmektedir. Dul aylığı (maaşı) nedir sorusunu cevapladığımıza göre diğer detaylara bakabiliriz.

Dul Aylığı Kimlere Ödenir?

Dul aylığı hakkını kazanabilmek için devletimizin yani Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu kriterlerin tamamını karşılayabiliyor olmanız gerekmektedir. Sadece dul kalmak dul aylığı hakkından yararlanabilmenizi sağlamamakla beraber aynı zamanda gelir düzeyinizin dul aylığı düzeyinden 3/1 oranında düşük olması gerekir. 2020 yılı dul maaşı kimlere ödenir sorusu ile internette araştırma yapan kullanıcılarımızı aydınlatmak amacıyla hazırlanmış olan bu içerik dul kalmış kişilerin bu haktan en doğal bir şekilde faydalanabilmesine odaklanmıştır. Dul kalmış kişinin dul aylığı alabilmesi için ortalama aylık gelirin 750 TL’nin altında olması gerekiyor ki bu sayede dul aylığı hakkı doğabilsin.

Gelir durumuna bakılan dul kadının öncelikle bir kez daha evlenmemiş olması gerekiyor. Eğer dul maaşı alan kişi yeniden evlenirse bu maaş hakkı kesilecektir. Yeniden evlenme ve gelir durumu gibi en önemli iki kriteri tamamlayan kişilerin %75 ihtimalle dul maaşı hakkını alabileceği ön görülür.

Öte yandan dul maaşı alan kişi herhangi bir işe SSK’lı bir şekilde başlamışsa yine dul maaşı hakkı kesilecektir ve başvuru yapamayacaktır. Dul maaşı alırken herhangi bir işe başlamış ve dul maaşı kesilmiş olan kişinin yeniden dul aylığı hakkına başvurabilmesi için 99 gün sigortasız olması şartı ve resmi gelirinin olmaması gerekiyor.

Dul Maaşı Almanın Temel Şartları Nelerdir?

Devletimiz her daim ihtiyaç sahiplerinin yanındadır ancak bu durumu suiistimal eden pek çok kişi olması sebebiyle dul maaşı haklarına pek çok şart getirilmiştir. Dul maaşı almanın şartları sırası ile şu şekilde;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
 • Eşini kaybetmiş olması
 • Eşinden belirlenen miktarların üstünde miras kalmış olmaması
 • Eşinin mirası ile beraber gelir elde ediyor olmaması (Gayrimenkul, iş yeri, ticari taksi gibi.)
 • Herhangi bir işte SSK’lı bir şekilde çalışmıyor olmaması
 • Kişinin aylık geliri var ise bu gelirin devletin belirlediği miktarların altında olması

Dul Aylığına Nasıl Başvuru Yapılır?

Dul maaşı başvurusu nasıl yapılır sorusunun en net cevabı kesinlikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’dır. Bakanlığa ilgili başvuru belgelerini vermeniz gerekiyor. Başvuru için istenen belgeler ise şu şekildedir;

 • Vefat eden kişiye ait SGK dökümleri
 • Ölüm belgesi
 • Dul aylığı talebinde bulunan kişinin kimlik bilgileri
 • Dul aylığı talep eden kişinin gelir durumunu gösteren gelir belgesi
 • Muhtarlık veyahut kaymakamlıktan alınacak olan “Fakir Kâğıdı”
 • Vefat eden kişinin çocuklarının kimlik bilgileri
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ