Bankacılık Haberleri

Emlakçılar İçin Satış Önerileri

Emlakçılar İçin Satış Önerileri

Günümüzde birçok emlak sahibi satışı nasıl daha kolay yapıp, istediği fiyata satabileceği üzerine kafa yormaktadır. Ancak bu durum emlakçı için daha farklıdır. Hayatını sürdürecek parayı bu işten kazanan kişilerin bazı noktalarda diğer insanlardan ayrılarak satışları nasıl daha iyi yapabilecekleri üzerine kafa yormaları gerekebilmektedir. Emlakçılara rehber olacak bazı bilgiler şu şekildedir:

 Analiz Edin

Emlak pazarlamayı daha kolay yapabilmek için öncelikle hangi hedef grubuna ulaşılması gerektiği kararlaştırılmalıdır. Bu belirlemede emlakçı bizzat kendisi etkin olabilir. Eğer analiz yapmaktan anlamıyorsa profesyon destek alabilir. Pazarlanacak emlağın hangi hedef grubuna hitap ettiği yaş, cinsiyet, kültür gibi birtakım ölçütlerle belirlenir ve hedef grup ile iletişime geçilip pazarlama yapılır.

 Kitlelere Ulaşma

Analiz basamağında belirlenen hedef gruba bu evrede ulaşılır. Bunun için uygulanabilecek faaliyetlerden bazıları şunlardır: Çağrı merkezi, sosyal ağlar, internet, gazete, dergi vs. Çağrı merkezi ile insanlara ulaşılabilir ancak bu uygulama yeterli etkinliğe sahip değildir. Kişiler çağrı merkezinden gelen telefonlarla iletişim kurmayı pek tercih etmemektedirler. İnternet ve sosyal ağlar gelişen teknoloji ile sık kullanılan mecralardan olduğu için geniş kitlelere ulaşmada etkilidir. Satış yapılacak emlak uygun bir ilanla hedef kitlelerin alanına girebilmektedir. Bir diğer öneri gazete ise daha çok yerel alanlarda aktif kullanılmaktadır. Genelden ziyade özele indirgenmiş şehirlerde bulunan kişilerin dikkatini çekmeye yöneliktir.

Görsellik

İnsanlar hayatlarında pek çok görsel öğeyle karşılaşıyor. Karşılaşılan yerler özellikle internet ama görmüş olduğu öğelerden akılda en çok kalanlar yüksek kaliteye sahip fotoğraflar oluyor. Tam da bu noktada pazarlama için kullanılacak fotoğrafların kalitesi üzerinde durmak gerekiyor. Fotoğraflar uygun açılardan ışık, düzen gibi ayrıntılara dikkat edilerek çekilmelidir. Ek olarak fotoğrafta çekim yapılacak açıda bulunan eşyalar olabildiğince az ve öz olmalıdır. Bu çekimler hem daha kaliteli gösterecektir hem de insanları ilana çekecektir.

 Bilgi

Pazarlanmaya karar verilen emlağın konum itibariyle bulunduğu yerin artıları üzerinde durarak müşteriyi sıkmayan bilgiler hazırlanmalıdır. Emlağın şuan sahip olduğu çevresel avantajlardan bahsedilmelidir. Buna ek olarak gelecekte de emlak çevresine yapılması planlanan faaliyetlerden de bahsetmek emlağın satımında kolaylık sağlayan faktörlerden olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ