Çiftçi Destekleri

Çiftçiye Verilen Devlet Destekleri Nelerdir?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da devlet tarafından çiftçiye destekler verilmeye devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belli limitler de hibe ve destekler verilmektedir. Size uygun olanı kullanarak destek alabilirsiniz.

  • Köye geri dönen genç çiftçilere 30 bin Tl destek,
  • Kırsal kalkınmayı desteklemek için programlara uyacak şekilde hibe destekleri,
  • Tarımsal alanda üretimi olan çiftçiye hibe desteği,
  • Hayvancılıkla uğraşan kişilere hayvan başına hibe desteği verilmesi,

Devlet tarafından verilen bu devlet desteklerini takip ederek yararlanabilirsiniz. Böylelikle kazancınızı daha fazla arttırmanız da mümkün olacaktır.

Genç Çiftçi Projesi Nedir?

Çiftçi kayıt sistemine kaydı olan genç çiftçiler projeye internet üzerinden başvuru da bulunabiliyor. Başvurular Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından incelendikten sonra projeden yararlanacak olan genç çiftçiler Ziraat Bankası üzerinden 30 bin TL ödemelerini alabilirler. Hibe destekleri genellikle Nisan ve Mayıs aylarında yapılmaktadır. Genç çiftçi için yapıla bu proje her yıl yenilendiği için internet üzerinden başvuru tarihlerini takip edebilirsiniz. Bu hibeden yararlanmak isteyen çiftçiler site üzerinden ön kayıt yaptırmaları gerekir. Kayıt tarihlerini kaçırmanız sonucunda başvurunuz bir sonraki yıla kalacaktır. Bu nedenle Tarım ve Orman Bakanlığı sitesi üzerinden aktif olarak takip etmeniz de fayda var. Böylelikle size sunulan projelerden de yararlanmış olursunuz.

Tarım Destekleri Nelerdir?

Tarım hibeleri çiftçi kayıt sistemine üye olan ve hayvancılık, tarımla uğraşan çiftçilere verilir. Ödemelerin verilmesi için de belli kriterler bulunur. Bunlar, çiftçi kayıt sistemine üye olmak, il ve ilçe ziraat odaların kayıt olmak, üretimi yapılan şeylerin faaliyetlerini ziraat odalarına bildirmektir. Bu gibi şartların sağlanması sonucunda çiftçilere ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile yapılır. Alınacak olan hibe tutarı dikilen ürüne göre değişiklik gösterir. Kilogram başına hesaplandığı için ödemeler de bu yönde yapılır. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteklediği programlar, organik tarım desteği, fındık bazlı gelir desteği, iyi tarım desteği, mazot ve gübre desteği, zeytin bahçeleri desteği, ÇATAK desteği ürünleridir.

Hayvancılık Desteği

Devlet destekleri verilen çiftçiye hayvancılık destekleri de verilmektedir. Hayvancılık desteği alabilmek için ÇKS kayıt olmak, il ve ilçe ziraat odalarına kayıtlı olmak, hayvan pasaportu ve hayvancılığın yapıldığı yerin kira sözleşmesine sahip olmak gerekir. Hayvancılık için verilen hibe kredileri karşılıksız olarak verilir. Hayvancılıkla uğraşan kişilerin alabileceği destek bellidir. Su ürünleri desteği, arıcılık desteği, çoban istihdam desteği, hayvan başı ödeme, malak ve buzağı desteği, hayvan hastalık tazminatı, besicilik sığır desteği, aşı desteği, süt primi, çiğ süt değerlendirme, koyun ve keçi desteği gibi devlet destekleri hayvancılık yapanlara uygulanır. Her bir desteği ödeme zamanı farklıdır. Kimlik numaralarına göre ödemeler de ikiye ayrılır. Son iki kimlik numarasına göre tarihlere ayrılmıştır. Bu tarihler üzerinden takip ederek ödemelerinizi alabilirsiniz. Genellikle ocak ve şubat ayları gibi ödemeler de yapılmış olur. Ödemeleri takip ederek belirlenen zamanlar da hesabınıza geçmesini sağlayabilirsiniz.

Faizsiz Finansman Desteği

Çiftçiler her yıl almış oldukları hibeyi bu yılda alabilecekler. Gerekli başvuruları yaptıktan sonra başvurular değerlendirilir. Talepler alındıktan sonra başvuru sonrasında hesaplara da ödemeler yapılır. Ödemeler Halk bankası tarafından yapılır. İsteyen çiftçiler diğer bankaların faizsiz kredi seçeneklerinden de yararlanabilirler. Gelire göre vade yaptırarak ödemeleri daha da kolaylaşır. Çiftçiye Verilen Devlet Destekleri Nelerdir? Hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Devletin çiftçiler için vermiş olduğu destek oldukça fazladır. Size hangisi uygunsa onu kullanabilirsiniz.

Turan Ay

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema eğitimi gören Turan Ay onlarca kurs ve seminer sertifikasına sahiptir. Banka, Kredi, Finansal Sorunlar açısından araştırmalar yaparak tüketicinin bilgisine sunarken aynı zamanda 1996 yılından bu yana bilişim hizmetinde çalışmaktadır. Kredici.net adresi gibi bir çok internet sitesinin kurucusudur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu