Bankacılık Haberleri

Yatırımlarda Devlet Uygulamaları

Yatırımlarda Devlet Uygulamaları

Sanayi sektöründe devlet yatırımcılara bazı teşvik ve kolaylıklar sağlamakta, bu sayede kalkınmanın hızlanmasını ve ekonomik gelişmenin artması hedeflenmektedir. Yatırımlar sayesinde hem devletin iş gücü hafiflemiş hem de istihdam artırılmış olur.

 Sağlanan Kolaylıklar           

            Yatırımcılara genel bazda KDV indirimi ve gümrük vergisinden muaf tutma gibi destekler sağlanır. Yatırımcının yaptığı faaliyete göre bu yardımlar haricinde farklı seçenekler de mevcuttur. Bu yatırımcılar hazine müsteşarlığının belirlediği yardımlardan faydalanırlar. Örneğin yatırımcı bir bölgeye özel kalkınma yatırımı yapacaksa işveren hisse desteği, yer kolaylığı, faizde kolaylık ve bazı sektörler için taşınma desteği gibi özel teşvikler de verilebilmektedir.

 Vergi İndirimi

            Vergiden tamamen muaf olma gibi durum olmasa da yatırımcıya ciddi bir indirim sağlanır. Bu oran %4 olarak belirlenmiştir. Şirketlerin yatırımları genişletme çabaları için de aynı teşvik geçerlidir. Bu iki işin vergi miktarı ayrı ayrı değil toplam kâr üzerinden hesaplanarak belirlenmektedir.

 Vergi Muafiyetleri

            Muaf tutulan vergiler KDV ve Gümrük vergisi muafiyeti şeklinde uygulanır. Gümrük vergisi gerekli teçhizatın yurt dışından ithal edilmesi durumunda hazine müsteşarlığının hazırladığı kriterlere göre belirlenir. KDV ise istisna ödenek şeklinde uygulanır. Makine ve teçhizatlar da alınacak olan vergi istisna edilmektedir.

 Büyük Ölçekli Yatırımlar

            Bu yatırımlarda hazine müsteşarlığının belirlediği yer tahsisi kolaylığı sağlanabilmektedir. Sigortacılık konularında yatırım hazırlayan kurum ve kuruluşlar, iş ortaklıkları, yap – işlet – devret modeli ile yapılan yatırımlar ve elektrik enerjisi üretim tesisleri yatırımı – işletilmesi gibi faaliyetler için bu kolaylıklar sağlanabilmektedir. Ayrıca bölgesel olan yatırımlarda asgari yatırım tutarı hesaplanır. Bu yatırım tutarı sektöre göre değişmektedir. Örneğin hayvancılık alanı için belli sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvan hibesi, transit taşıma veya motorlu taşıt yatırımları için belirlenen asgari oranda kaynak hibesi yapılmaktadır. Ancak bu yardımlarda teşvik alabilmek için asgari bir yatırım büyüklüğü aranmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ