Bankacılık Haberleri

Borsa Hisse Senetleri

Borsa Hisse Senetleri

BORSA NEDİR?

            Borsa; alıcıların ve satıcıların belirli kurallara göre talep edilen mallar için devlet denetimi altında kurulmuş bir pazar yeri olarak adlandırılır. Alıcı ve satıcılar komisyoncular aracılığıyla karşı karşıya gelir. Taraflar arasında hisse senedi tahvil, bono gibi yatırım araçlarını belirli kurallara göre el değiştirir. Bu işlemler sırasında alıcı ve satıcı bir araya gelmeyebilirler. Alıcı ve satıcı yapmak istedikleri işlemleri aracı olan komisyonculara iletirler. Böylece komisyoncularda tarafların işlemlerini istekleri doğrultusunda gerçekleştirirler.

 BORSA NASIL OYNANIR?

İçindekiler

            Borsa oynamanın kuralı düşük fiyattan alıp yüksek fiyata satıp para kazanmaktır. Bunun için fiyatların nasıl değiştiğini sürekli takip etmelisiniz. Genelde bu işlemleri aracı olan komisyoncular yapar. Şirket bazında bakıldığında borsa nakit para kaynağıdır. Şirketler ihtiyaç duyduğu parayı bankadan kredi çekmek yerine hisse senetlerini halka arz ederek para kazanabilir.

 HİSSE SENEDİ NEDİR?

            Hisse senedi; şirketlerin paydaşlarına kendilerine düşen paylarını belgelendirmek amacı ile verdikleri değerli evraklara denir. Herhangi bir şirkete ait olan hisse senedini aldığınızda o şirketin bir ortağı olmuş olursunuz. Hisse senedi fiyatları borsadaki fiyatların arz ve talep ilişkisine göre değişir.

 BORSA HİSSE SENETLERİNDEN BAZILARI

            ACIBADEM SAĞLIK, ADANA ÇİMENTO,AKÇANSA, AKSA, AKSİGORTA, AKSU ENERJİ, ALARKO GMYO, ALARKO HOLDİNG, ALKİM KİMYA, ALTERNATİF YAT.ORT. ALTERNATİFBANK, ALTINYILDIZ, ALTINYUNUS ÇEŞME, ANADOLU CAM, ANADOLU EFES, ANADOLU ISUZU, ANADOLU SİGORTA, ARÇELİK, ASELSAN, AYEN ENERJİ, AYGAZ, BANVİT

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ