Pratik Bilgiler

Çocuğumu Hangi Okula Kayıt Ettireceğim? Okul Kayıt Sorgulama

Coronavirüs salgını gölgesinde kapanan okulların ardından yeni eğitim öğretim yılında 1 ve 5 nci sınıflara kayıt olacak olan öğrencilerin kayıt yaptıracakları okulları ikametgah adresine göre yapılıyor. Bu nedenle özellikle kalabalık ve yoğun şehirlerde velilerin çocuğum hangi okula gidecek sorusuna neden oluyor. Veliler öğrencilerinin hangi okula gideceğini e-okul üzerinden sorgulama yaparak öğrenebiliyor.

Çocuğum Hangi Okula Gidecek

Çocuğum hangi okula gidecek sorgulamasının yapılabilmesi için güvenlik kodu, TC numarası ve okul numarası girilmesi gerekiyor. 2020-2021 eğitim öğretim yılı okul sorgulama sayfası üzerinden gerekli bilgiler ışığında çocuğunuzu hangi okula kayıt yaptırmanız gerektiği ortaya çıkıyor.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren e-okul sistemi veli, öğretmen, öğrenci ve idarecilere farklı hizmetler veriyor. Bu hizmetler sayesinde her türlü bilgi de elektronik ortamda alınabiliyor. Yeni kayıt döneminde velilerin nasıl bir tavır takınacağı, okulların velilerden isteyebileceği hususlar yeni eğitim öğretim yılı öncesi Bakanlık tarafından tekrar açıklanacak. Buna rağmen güncel olarak kayıt sorgulama da yapılabilecek. MEB E-okul kayıt sorgulama sayfasına http://e-okul.meb.gov.tr adresinden ulaşabiliyorsunuz.

Öğrenci Kaydında Çocuk Yaşı Hesaplama

Öğrenci kaydında çocukların yaşları ve doğum ayları da önem arz ediyor. Yaşını doldurmayan çocukların kaydı söz konusu değil. Bunun için velilerin okula başlama yaşını araştırıyor olmasının nedeni de zira bu. Burada kolaylık olması açısından okula başlama yaşını öğrenmek için ayrı bir ekranda söz konusu. https://e-okul.meb.gov.tr/yasHesap.aspx adresini ziyaret eden veliler buradan gün ay ve yılını giriş yaptıktan sonra çocuğunun yaşını öğrenebiliyor.

Turan Ay

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema eğitimi gören Turan Ay onlarca kurs ve seminer sertifikasına sahiptir. Banka, Kredi, Finansal Sorunlar açısından araştırmalar yaparak tüketicinin bilgisine sunarken aynı zamanda 1996 yılından bu yana bilişim hizmetinde çalışmaktadır. Kredici.net adresi gibi bir çok internet sitesinin kurucusudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu