Bankacılık Haberleri

Yeni Kimlik Parasını Ödeme (Kredi Kartıyla Nüfus Cüzdanı Bedeli)

Yeni Kimlik Parasını Ödeme (Kredi Kartıyla Nüfus Cüzdanı Bedeli)

Son yapılan düzenlemeler ve gerekli çalışmalar neticesinde bilindiği gibi milyonlarca kişinin nüfus cüzdanları değiştiriliyor. Bu değişim için belli bir süre bulunmazken Nüfus Müdürlüklerinde ciddi anlamda sıralar oluştu. Yetkililer bu sıraların izdihamdan çok vatandaşa daha kolay olması nedeniyle randevulu sistem başlattı. Ancak randevu öncesi yeni kimlik ücreti ödemesi yapmanız gerekiyor. Bu ücretin ödenmesi için birkaç alternatifiniz bulunuyor.

Yeni Kimlik Ücretleri Nasıl Ödenir?

  • Yeni Kimlik ücretini kredi kartı ile ödeme ( internetten ödeyebiliyorsunuz )
  • Yeni Kimlik parasını ATM’den Ödeme
  • Banka Şubelerinden Ödeme
  • PTT Şubelerinden Ödeme
  • İnternet Bankacılığından Ödeme (Hesabınızın olması halinde İnternet Bankacılığından)

Kredi kartından ödeme yapmak tüketicilerin işine gelen en kolay yöntem. Bunun için tüm kredi kartlarından kimlik bedelinin yatırılabilmesi adına interaktif vergi dairesinden giriş yapmalısınız. Buradan Harç ve Değerli kağıt bedeli ödeme, TC kimlik kartı ödeme sayfasına geçiş yapmalısınız. Burada açılan form üzerinden TC Numaranız, Adınız Soyadınız, İl ve Vergi Dairenizi seçerek ödeme yapmanız gereken hususu seçmelisiniz. Bu hususların doldurulmasından sonra bankanıza yönlendiriliyorsunuz ve kart bilgileriniz ile şifreleriniz sonrasında ödemeniz gerçekleştiriliyor.

Yeni Kimlik Ücretleri

Yeni alacağınız kimlik bedeli güncel olarak 22,50 TL. Bir çok işlem için bu böyle. Yeni doğan kişinin ücretsiz olmasına karşın buna bir süre verilmiş. Bu süre dışında ödeme yapanlar yine 22,50 tL ödeyecek. Kimliğin değişme bedeli yine 22,50 TL iken eski nüfus cüzdanınızı değiştirmek için yine aynı fiyatı ödüyorsunuz. Yeni aldığınız kimliği kaybetmişseniz yenilemek ücreti burada 45 tL oluyor.

Yeni kimlik alımında randevu işlemi için randevu sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Bunun dışında Alo 199 numarasını arayarak da nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi ve adres kaydı yaptırmak için randevu talebinde bulunabiliyorsunuz. Mevcut doluluk oranlarına göre farklı tarihlere verilen randevular büyükşehirlerde merkez ilçelerde dahil olmak üzere veriliyor. Muhtemel kimliğinizi kaybetmişseniz ve yakın gelecekte sınav gibi önemli bir etkinliğiniz olacaksa kimlik değişimi için randevu almanız önemli. Zira kimliksiz giremeyeceğiniz işlemler için kimlik almanız tarihsel olarak gecikebilir.

Yeni kimlikler ile ilgili olarak taleplerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne iletirseniz yakın zamanda sizlere doğru  cevaplar verilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ