Bankacılık Haberleri

Sektörel Büyüme ve Ekonomi Nedir?

Sektörel Büyüme ve Ekonomi Nedir?

Sanayinin Anlamı Ve Çeşitleri

            Sanayi, belli araç gereçler kullanılarak belli zaman dilimlerinde bir maddenin biçiminin değiştirilmesi faaliyetidir. Endüstri anlamına da gelmektedir. Bir ülke ekonomisini etkileyen en önemli faktörlerdendir. Sanayinin birden fazla çeşidi vardır. Bu çeşitlilik ihtiyaçlardan meydana gelmiştir. İnsan ihtiyaçları nasıl bir mal ve hizmet üretileceğine fikir oluşturmuştur ve ihtiyaçlar doğrultusunda sektörler ortaya çıkmıştır. Örneğin; gıda ihtiyacı ile gıda ürünlerini meydana getiren gıda sektörü oluşmuştur. Gıda sektörünün dışında giyim sektörü, turizm sektörü, eğitim sektörü, iş sektörü, inşaat sektörü gibi çoğaltılabilir.

 Sektörel Gelişimin Etkileri

            Sektörlerin oluşumunu belirleyen insan ihtiyaçlarıdır ve yine insan ihtiyaçları sektörleri ayakta tutacak büyümesini sağlayacaktır. Bir ülkede herhangi bir sektörde meydana gelen gelişme doğrudan ülke ekonomisini etkileyecektir. Sektörel alanda meydana gelen iyileşmeler ülkenin dışa bağımlılığını azaltacak ve kendine yetebilen bir ülke haline gelmesine katkı sağlayacaktır. Kendi kendine yetebilen bir ülke dışarıdan mal ve hizmet ithal etmez ve bazı vergi yüklerinden de kurtulmuş olur. Ülke mal ve hizmet ihraç ederek dış ticarette başka ülkelerle rekabet edebilecek gücü kendinde bulur. Sektörel alanda meydana gelen gelişmelerin ülke ekonomisini olumlu yönde etkilemesi ülke vatandaşlarının refah seviyesinin de yükselmesine katkı sağlayacaktır. Refah seviyesinde meydana gelen iyileşmeler insanların eğitimlerine, verimliliğine kadar yansıyacaktır.

 Türkiye’de Sektörel Büyüme

            Ülkemiz gelişmekte olan bir ülkedir. Yani hala bazı sektörlerde dışa bağımlıdır. İhracat yaptığı alanlar olduğu gibi bazı alanlarda dış ülkelerden mal ithal etmektedir. Ülkemiz coğrafi konum itibari ile verimli topraklara sahip bir ülkedir. Bu nedenle tarım sektöründe kendini geliştirmiştir. Tarihi mekanları ve denizler ile çevrili olması turizm sektöründe turistlerin ilgisini çekmektedir ve turizm sektörü ekonomik büyümeye katkı sağlamaktadır. Fakat otomobil üretimi yapmak için hala ithalat yapılabilmektedir. Yerli otomobil üretmek için parça ithal ettiği gibi yabancı ülke otomobillerini de satın almaktadır. Otomotiv sektörüyle de ülke ekonomisinin büyümesine katkı sağlamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ