Bankacılık Haberleri

Rekreasyon Alanı Nedir?

Rekreasyon Alanı Nedir?

Rekreasyon kelime anlamı olarak “yeniden yapılanma, yenilenme” anlamlarına sahiptir. İnşaat sektöründe sıklıkla kullanılan bu tabir bazı insanlar tarafından tam olarak bilinmemektedir. Rekreasyon alanı içerisine birçok alan girmektedir.

Eğlence alanları, piknik, yeşil alanlar, çocuk bahçeleri, dinlenme alanları, gezinti parkları, oyun bahçesi gibi toplumun geneli tarafından kullanılabilen alanları ifade etmek için kullanılmaktadır. Günümüzde sık sık araştırılan ve merak edilen konulardan birisidir. Bu alanlar özel olarak belirlenmekte ve amacı dışında hiçbir şekilde kullanılmasına izin verilmemektedir. Yapılması gereken işlem bunun doğru şekilde yapılmasının belediyeler tarafından sağlanmasıdır.

Rekreasyon Alanında Olması Gerekenler

Her kentte insanların sosyalleşmesi, rahatlaması ve dinlenmesi için olması gereken yeşil ve açık alanlar vardır. Bir şehrin modernleşme seviyesi bu alanların varlığı ile ölçülmektedir. Bu alanların içerisinde sadece ağaçların ve yeşillik alanların olması yeterli değildir. Bunların dışında farklı noktalar da bulunmalıdır.

Eğlenmek için gidilecek noktalar, dinlenme konusunda rahat hissedilecek alanlar, piknik ihtiyaçlarını karşılayabilecek noktalar, gazino, lokanta, çay bahçesi, otopark, büfe, kahvehane, tenis oynama alanları, otokros ve mini golf alanları gibi sportif faaliyetlerin yapılabileceği alanlarda bulunması gerekiyor.

Tabi bunlar şehrin hangi noktasında bulunduğuna, alanın ne kadar büyük olduğuna ve buna benzer birçok noktalara bakılarak değerlendirilmektedir. İstanbul’da bulunan rekreasyon alanı ile Giresun’da bulunan rekreasyon alanı aynı olmak durumunda değildir.

Rekreasyon Alanı Satılabilir mi?

Rekreasyon alanı için kararlarbelediyeler tarafından verilmektedir. Bu alanların satılabilmesi veya üzerinde bir işletmenin varlığını sürdürebilmesi için kararın verilmesi belediyelere bırakılmaktadır. Bunun için de imar planı noktalarına bakılması gerekiyor.

Düğün salonu, çay bahçesi gibi işletmeler için ruhsat verilebilmesi için bu alanların belirli bir metre kareden daha fazla olması gerekiyor. Belirli bir alanın üzerinde olan ve bu tür yerlere ihtiyaç duyuluyorsa yapılması gereken işlem belediyenin karar vererek bunu işletme olarak vermesi olacaktır.

Bu tür alanlarda yapılacak olan imar çalışmalarında yapıları emsalinin belirli bir yükseklik ve derinliği geçmesine izin verilmemektedir. Bu konuda yapılan birçok çalışma üzerinden gerekli karar verilmektedir.

Kaynak:https://www.pesinatsizev.org/

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ