Bankacılık Haberleri

Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar Tamamına Konut Kredisi

Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar Tamamına Konut Kredisi

BDDK kararlarına göre konut kredilerinin tamamına bankalar tarafından kredi desteği sağlanamaz. Bankalar eksperin belirlediği konut değerinin maksimum yüzde 80 değerini tüketiciye kredi olarak sunabilirler. Örnekle açıklayacak olursak, almayı düşündüğünüz evin ekspertiz değeri 100 Bin TL ise, bankanız size 80 Bin TL konut kredisi kullandırabilir.

Bankalar bu açıdan mevzuatla sınırlandırılmışlardır, tüketiciler konutun minimum yüzde 20’sini peşinat olarak ödemekle yükümlüdürler. Fakat mevzuatı çiğnemeden BDDK’nın bu sınırını aşıp, bir anlamda konut fiyatının tamamını kredi olarak tüketiciye kullandıran bankalar da vardır.

Peşinat Tutarı İhtiyaç Kredisi Olarak Veriliyor

Biraz araştırınca gördük ki aslında bu bankacılık mevzuatı aşılamaz durumda değil. Konut fiyatının tamamını kredi olarak almak isteyen tüketici, konutun geri kalan %20’lik kısmı ihtiyaç kredisi olarak kullandırılabiliyor. Böylece tüketici peşinat ödemeden konut sahibi olabiliyor.

Peşinatsız Konut Kredisini Hangi Bankadan Alabilirim?

Yukarıda bahsettiğimiz uygulamayı birçok banka yapıyor. Onlardan bazıları QNB Finansbank, Denizbank, TEB, Vakıf Bank, Akbank, Ziraat Bankası olarak sayılabilir.

Peşinatsız Konut Kredisinin Dezavantajı Var Mı?

Aslında tüketiciye bir yönüyle büyük bir avantaj sağlasa da, nihayetinde tüketici evinin %20’ye tekabül eden kısmını mortgage ile değil tüketici kredisi ile almış oluyor. Tüketicinin bu durumda dikkat etmesi gereken bazı hususlar var. Konut kredileri değişken faizlidir ve piyasa faiz oranları düştükçe konut kredisinin hem faiz oranı yapılandırılarak düşürülebilir, hem de vade yapısı tüketicinin beklentisi doğrultusunda değiştirilebilir. Bu durumda faiz oranı düşünce tüketicinin kullandığı %20’lik kısmı yapılandırması veya faizi düşürmesi mümkün olmayacaktır.

Atlanmaması gereken bir diğer nokta, tüketici kredilerinin konut kredilerine göre daha yüksek faizli olmasıdır. Bu durumda tüketicinin aldığı %20’lik kredi kısmı için katlanacağı faiz daha yüksek olacaktır. Son olarak; peşinat ödemekten kurtarılan tüketici, kredinin geri kalan kısmı için gereksiz dosya masrafına zorunlu kılınabilir. Tüketicinin kullanacağı ihtiyaç kredisinin şartlarını iyi değerlendirmesi faydalı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ