Bankacılık Haberleri

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

Kredi kartı kullanımı son yıllarda artarak devam etmektedir. Milyonlarca kart sahibi aktif olarak kullandıkları kartlarının borç ödeme tarihlerine de dikkat etmeleri gerekmektedir. Kredi kartı kullanıldıktan sonra her ay harcanan peşin veya taksitli ödemenin dönem borcu kart sahibini ilgilendirmektedir. Kredi kartı dönem borcu nedir? Bu borç o dönem içinde yapılan harcamaların listelenmiş ve borç hanesine yazılmış tutarıdır. Kişi hesap kesim tarihinden sonra yaptığı tüm harcamaların son olarak toplanıp belirlenmesi işlemine dönem borcu adı verilir.

Kredi kartı kullanımına bağlı olarak kart ekstresine yazılan harcamaların size son olarak sunulduğu alan dönem borcu alanıdır. Bu borcun tamamının ödenmesi istenirken asgari tutarda ödendiğinde herhangi bir sıkıntı ile o ay karşılaşmazsınız. Ancak sürekli dönem borcun asgari tutarını ödemek bankacılık kapsamında notunuzun düşeceği anlamını da taşımaktadır. Her ay düzenli olan ekstrede, internet bankacılığı ve telefon bankacılığı kapsamında da dönem borcu görülebilmektedir. Bu borca göre ödemelerinizi son ödeme tarihinden sonra yapmalısınız. Ödeyemeyeceğiniz bir borcun altına girmediğiniz takdirde kredi kartı kullanımınızda herhangi bir sorun ile karşılaşmamış olursunuz. Kredi kartı dönem borcu nedir? Sorusunu bankanıza da yöneltebilirsiniz.

Nakit eksikliğinizin olduğu sırada alışveriş yapma mecburiyetiniz varsa kredi kartı kullanımı tamamen bilinçlidir. Harcanan tutarın takibi yapılarak dönem borcu olarak kişiye yansıtılır. Limitin toplamına ve harcamaların meblağsına göre dönem borcu otomatik olarak hesaplanır. Ortalama olarak 2000 TL limite sahip bir kredi kartının dönem borcu 1,100 TL tutarındadır. Asgari ödemesi ise 550-600 TL civarındadır. Bankanın sizden ödemenizi istediği tutar dönem borcudur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ