Bankacılık Haberleri

Kredi Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredi Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Tüketicilerin, bankalardan almış oldukları finans destek ürünlerinin başında gelen kredilerin geri ödemesinde güçlük yaşayabilir ve kredi taksitlerinin zamanını geciktirebilmektedir. Bu durumda tüketici kullanmış olduğu kredi ürününün ödemesini zamanında yapmadığı için gecikmeye girer. Gecikmeye giren kredi taksitleri ile ilgili olarak banka tarafından SMS, telefon veya e-posta yolu ile gecikmenin olduğu bildirilir.

Kredi Taksitinin Ödemesinde Gecikme

Gecikmeye girmiş olan kredi taksitinin en kısa sürede ödenmesi tüketicinin yararına olacaktır. Bu durumda olan tüketicilerin en çok merak ettikleri konu kredi gecikme faizi nasıl hesaplanır sorusu olmaktadır. Gecikmeye girmiş krediyi daha fazla geciktirmeden ödeme gücü olan tüketici için bu faizin hesaplanması yararına bir durumdur. Genel olarak gecikmeye girmiş kredi taksitlerinde gecikme faizi kredi taksit anaparasına uygulanmış olan faizin 1.30 fazlası geciken gün sayısı ile çarpılarak kolaylıkla bulunabilir.

Faiz Nasıl Hesaplanır

Örnek vermek gerekirse gecikmeye girmiş 500 TL kredi geri ödeme anaparası taksiti ve 2.00 faiz oranlı bir kredinin gecikme faizi hesabı için faiz oranı+1.30xgecikme gün sayısı olarak hesaplanabilir. Tüketicilerin ödemede güçlüğü çektiği durumlarda bu hesaplama oldukça yaralı bir sonuç doğuracaktır. Mevcut kredi taksit ödemesi geciken ve kredi gecikme faizi nasıl hesaplanır sorusuna cevap olarak ilgili banka ile de iletişime geçilerek detaylı bilgi almak mümkündür. Unutulmamalıdır ki kredi ürünlerinde zamanında ödeme yapmak tüketici mevcut kredi notuna pozitif yönde etki etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ