Bankacılık Haberleri

Kredi Faizleri Ne Zaman Düşer? Seçim Sonrası Faizler.

Kredi Faizleri Ne Zaman Düşer? Seçim Sonrası Faizler.

2020 yılının sonlarına doğru Türkiye ekonomisi açısından sancılı geçti diyebiliriz. Hükümet kanadından sürekli kredi faizlerinin indirilmesi konusunda ısrarlı çağrıların sonuç alınması beklenirken gelen erken seçim haberi faizlerin durumunu da ikinci plana attı diyebiliriz. Farklı senaryoların sürekli güncellendiği ekonomi piyasasında kredi faizleri ne zaman düşer gibi bir sorunun cevabı henüz netlik kazanamadı.

Seçim Sonrası Senaryoları

Kısa bir süre sonra gerçekleştirilecek Başkanlık seçimine kilitlenen ekonomi piyasası seçim sonrası oluşabilecek senaryolara hazırlanıyor. Seçimden Sonra Faizler hangi aşamada olacak, özellikle konut kredisi faizlerinde indirim sağlanacak mı gibi soruların meraklı bekleyişi yeni ev sahibi olmak isteyenler tarafından sürdürülüyor. Uzun süredir ev alacakların faiz oranlarını beklemeye alması konut satışlarını da düşürdü diyebiliriz. 2017 yılında özellikle konut kredileri ile en yüksek kâr oranlarına ulaşan bankalar 2018 yılının ilk dört ay’ı için çok çok gerisinde kaldılar.

Merkez Bankası Faiz Artırımına Gitti

Kredi faizlerinde düşüş beklenirken Merkez Bankasının faiz artırımına gitmesi ekonomi uzmanlarını şaşırtmamışa benziyor. Çünkü artırımın açıklanması neredeyse hiç bir medyada yadırganmadı aksine beklenen bir durum gibi karşılandı. Ancak bazı kesimler tarafından faizlerin ciddi oranlarda düşmesi beklentileri arasında bulunuyor.

Peki Kredi Faizleri Nasıl Düşer?

Ülkemizdeki faiz oranlarının düşmesine etki edecek en büyük faktör sıcak para girişi olacaktır. Türkiye’ye yurt dışından gelecek sıcak para yani ciddi sermaye sayesinde faizlerin aşağıya çekilmesi mümkün olacaktır. Enflasyonun düşmesi beklenmeden yada düşürülmeden diyelim faizlerin düşmesi döviz kurlarının düşmesini tetikleyecektir. Yani domino etkisi yapması ile Türk lirası değer kazanmaya başlayacak ve böylelikle kredi faizlerinde düşme bekleyen kesimlerin beklentileri karşılanmış haline gelecektir.

Son Altı Yılın En Yükseğinde

Türkiye’deki faiz oranları oluşan olaylar nedeniyle son altı yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu yükseklik sonrasında konut almak isteyenlerin maliyeti % 13, taşıt almak isteyenlerin maliyeti % 15 artarken tüketici kredisi almak isteyenlerin maliyetleri ise % 20 oranlara çıktı. Maliyetler artmasına rağmen tüketiciler en uygun faiz oranlarının araştırmasını kullanmasalar dahi yapar haline geldi. Bu anlamda ev almak isteyenlerin en düşük konut kredisi bulma yöntemleri başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum.

Faizler Düşmesi İçin Temmuz Ay’ı Beklenmeli

Birer insan olarak biz tüketicilerin beklentileri her daim bulunur. Bu beklentiler arasında da faiz oranlarının inmesi de bulunuyor. Özellikle konut almak isteyen kişilerin beklenti içinde olmasının nedeni uzun vadelerde ceplerinden fazla ücretlerin çıkmaması. Güncel olarak Türkiye’de faiz oranlarının düşmesi için Temmuz ay’ı önemli bir zaman.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ