24 Şubat 2020

Kredi Ara Ödeme Nedir? Avantajı Var mı?

Kredi Ara Ödeme Nedir? Avantajı Var mı?

Bankaların vermiş olduğu kredi ürünleri ödeme planı çerçevesinde taksitleri ödenmektedir. Her ne kadar kredi protokolü yapılmış olsa da, burada ödemede sorun olmaz. Nitekim borçlu istediği süre içinde fazladan ödeme yapma imkanlarına hatta bu krediyi çok daha erken kapatma hakkına sahip. Bu anlamda tüketicilerin hakkının korunması adına son düzenleme ile yürürlükte olan Tüketici Kanunu 2014 yılından bu yana yürürlükte. Bu yasaya göre kişi ilk 14 gün içerisinde almış olduğu krediden de hiçbir masraf ve faiz ödemeden cayma haklarına sahip. Bunun yanında kredi ara ödeme tüketicilerin diğer haklarından sadece bir tanesi.

Tüketici Kredisi Erken Ödemesi

Tüketici finans kuruluşlarından almış olduğu borç paraları tutarı, vadesi ile faiz oranı üzerinen hesaplanan tutarlar ile ödenmesi gerekiyor. Aylık ve üç ayda bir ödeme imkanlarına sahip kredi borcunuzun bu ödemeleri arasında kredi ara ödeme yapma imkanı da söz konusu. Bu manada yapacağınız erken ödemeler konut kredisi için ek bir masraf teşkil etse de tüketici kredisi için bir avantaja dönüşüyor. Yani daha az faiz ödeme ve daha az taksitlendirme imkanlarına sahip oluyorsunuz. Bu indirim ise ödediğiniz tutara göre değişiklik gösterir.

Tüketici Kredisi Ara Ödemesi

Tüketici taksitlerini ödemiş olduğu kredinin dilerse eline geçen nakit paralar ile erken kapat ve hatırı sayılır tutarlar üzerinden kredi ara ödemesi yapması mümkün. Bu sayede ödeyeceğiniz taksit tutarları da daha aşağı çekilmiş olur ki, bununla birlikte daha az faiz ödemesi ile cebinizden de daha az para çıkmış olur.

Kredi Yapılandırma Yapabilirsiniz

Kredi alımlarında muhtemel ek gelirlerinizin olacağından bahisle ara ödemeli olarak bir ödeme planı çıkartılmasını isteyebilirsiniz. Bankalar kişilere ödeme planında esneklik sağlamaktadır. Bu ara ödemeler ile mevcut taksitler ve faiz indirimi de söz konusu edilebilir. Hatta krediyi aldıktan çok daha sonra mevcut gelir durumunuza göre yeni bir ödeme planı ile borcunuzu baştan aşağı yapılandırma olanakları sağlanmaktadır. Bu manada borç para veren taraf olarak bankanın hakları söz konusu olsa da tüketicilerin de yasalarla korunan hakları bulunmaktadır. Burada kredinizi taşıma, yapılandırma, kapatma yada kredi ara ödemesi yapma seçenekleriniz arasında bulunmaktadır.

Vergi ve Hayat Sigortası Poliçesinde İndirim

Yapacağınız erken ödemeler sayesinde faiz indirimi, daha düşük taksit ödemesi ve bunlarla birlikte sizden tahsil edilen KKDF ve BSMV gibi vergilerin indirimi oluşacaktır. Hatta kredinizi kapatmanız halinde yaptırmış olduğunuz hayat sigortası poliçesi de sonlandırılacağından süresi bitimi ile arasındaki borç alacak ilişkisi hesaplanır ve kalan tutarlar sizlere iade edilir. Bu da ek bir gelir olarak hesabınıza yansır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Güncel Kredi Her hakkı saklıdır. Yazılar izinsiz kopyalanamaz ve çoğaltılamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir.